“Bizim Mutfak” sponsorluğunda yayınlanan “İstanbul Mutfakta” yemek severlere yeni tatlar sunuyor

Ülker’in mutfak konusunda uzman markası Bizim Mutfak sponsorluğunda yayınlanan, Hande Bozdoğan ve Lale Apa tarafından kaleme alınan “İstanbul Mutfakta” isimli yemek kitabı düzenlenen davetle basına tanıtıldı.

Mutfak kültüründen en iyi anlayan uzman ve lider  marka olma vizyonu ile hareket eden Bizim Mutfak,  mutfak sanatına dair kitapları da zenginleştiriyor. Bizim Mutfak, bu çerçevede Hande Bozdoğan ve Lale Apa tarafından kaleme alınan ve 30 ünlü yemek yazarının ve şefin 130 tarifinin yer aldığı  “İstanbul Mutfakta” kitabına sponsor oldu. Kitabın tanıtımı ünlü şef ve yemek yazarlarının da katılımı ile 16 Mart 2010 tarihinde düzenlenen davetle gerçekleştirildi.

Tanıtım gecesinde açılış konuşmasını yapan Yıldız Holding Yağ, Mutfak ve Fonksiyonel Gıdalar Pazarlama Genel Müdürü Derya Sevgin, “Ülker’in 65 yıldır tüketicisi için yarattığı “mutlu anlar”ı, Bizim Mutfak markası dayenilikçi ürünleri ile sofralarda yaşatmaya devam ediyor” dedi. Sevgin, lezzetli ürün çeşitleri ile sofralara çeşitli damak tatlarına uygun ürünler sunan Bizim Mutfak markasının henüz 8 senelik bir marka olduğunu, buna rağmen çorba, bulyon, makarna, bakliyat, un, ketçap ve mayonez başta olmak üzere 18 ayrı kategoride, 117 ürünü ile raflarda tüketicilerle buluştuğunu  sözlerine ekledi.

2010 yılında da yeni ürünler pazara sunarak büyümenin sürdürüleceğini vurgulayan   Sevgin, “Bu sene ürün ve kategorilere yaptığımız yatırımların yanı sıra seçkin, keyifli ve farklı işlere de imza atıyoruz. Bu kapsamda farklı coğrafyalardan, farklı geleneklerden ve diğer dünya mutfaklarından etkilenerek zenginleşen İstanbul mutfağı ile ilgili hazırlanan İstanbul Mutfakta kitabına sponsor olduk”

Pratik ve her damağa hitap eden yemekler
Kitabın yazarları Hande Bozdoğan ve Lale Apa da toplantıda şu değerlendirmeyi yaptı: “İstanbul Mutfak’ta kitabı, ev imkanlarıyla yapılmaya uygun, pratik ve her damağa hitap eden yemeklerden oluşmaktadır. Mutfakta ihtiyaç duyulabilecek her çeşit ürünü bünyesinde barındıran Bizim Mutfak markası ile bu kapsamda başarılı bir birliktelik yakaladığımızı düşünüyorum. İstanbul’un önde gelen şefleri, yemek araştırmacıları ve yazarlarının desteğiyle yayınladığımız bu kitabın mutfaklara lezzet katacağına inanıyorum”

Düzenlenen davette davetliler kitapta tarifleri bulunan ünlü yemek yazarları ve şefler ile tanışma fırsatı yakalarken, kitapta yer alan lezzetli yemekleri de tatma imkanı buldular.

Gourmand World Cookbook Awards 2010 “Jüri Özel Ödülü”
Her yıl, dünyanın dört bir yanında basılan yemek kitapları arasından en iyilerini seçmek amacıyla düzenlenen Gourmand World Cookbook Awards 2010 kapsamında Bizim Mutfak sponsorluğunda yayınlanan Istanbul-Cuisine Contemporaine “Jüri Özel Ödülü”ne layık görüldü.

Bu yıl 136 ülkeden 6.000 kitabın değerlendirildiği yarışmanın ödül töreni, 11 Şubat’ta Paris’te gerçekleştirildi. Törende, Swarovski tarafından tasarlanan “Gourmand” kupasını alan Hande Bozdoğan ve Lale Apa; asıl ödül sahibinin İstanbul’un mutfak kültürü olduğunu belirterek, kitaba katkıda bulunan şeflerin birbirinden güzel yemekleri tattırmak üzere, herkesi İstanbul’a beklediklerini ifade etti.

Sadece 25 ülkeye verilen Jüri Özel Ödülü; Ödül Komitesi Kurul Başkanı Edouard Cointreau, “Oldways Preservation Trust”ın Başkanı Dun Gifford, Prusya (Almanya) Prensi Franz-Wilhelm, Salon International du Livre Gourmand’ın Komiseri ve Sorges’in (Fransa) Belediye Başkanı Jean Jacques Ratier ile Booktown Grythyttan’ın Yöneticisi Bo Masser’ın da aralarında bulunduğu jüri tarafından seçildi.

Mutfak pazarında 18 kategoride 117 adet ürünüyle yer alan Bizim Mutfak markasının sponsorluğunda yayınlanan “Istanbul- Cuisine Contemporaine” kitabı, Türkiye’de 8 Mart’tan itibaren “İstanbul Mutfakta” adı altında satışa sunuldu.