Her damlada Bizim tadımız

Bazı tatlar vardır, ne kadar uğraşsanız anlatamazsınız. Ama tencere ortaya gelir, dumanı üzerindedir, şöyle bir koklarsınız. Kasenize konur, bir kaşık alırsınız. İşte anlatamadığınız mükemmelliği, o kaşıkla bir daha anlarsınız. Çünkü bu konu bizim çorbalarımız olunca, kararı damağınız verir. Bizim buralarda, sadece bizim damak tadımıza en uygun olana, “hah işte bu bizim mutfağın çorbası” denir.

Biz çorbalarımızı bir kase çorbadan 1000 yıllık bir geleneğin tadını bekleyenler için yaparız. Mutfak bizim, bu durumda Türk damak tadından en iyi biz anlarız. Lezzet uzmanı Bizim Mutfak’tan, her biri Anadolu’muzun farklı bir lezzetini, damağımızda kalan tadıyla sunan 15 çeşit çorba. Aralarında hem domates, ezogelin, yayla gibi vazgeçemediğimiz “geleneksel” tatlar vardır. Hem de ekşili yuvalama, yörük, domatesli buğday gibi benzersiz “özel” lezzetler, Bizim Mutfak’tan sofralarınıza ulaşır… Malzemeleri bol, kıvamları aynı gönüllerimiz gibi zengindir. Mutfak bizim diyorsanız, herhangi çorba değil, damak tadımıza en uygun Bizim Mutfak çorbayı yaparsınız.

Doğanın sunduğu en taze malzemeleri kuruttuk, eşsiz damak tadımıza layık çorbalara dönüştürdük.

Bizim Mutfak Çorba hazırlarken;

Özenle seçilen sebzeler, mevsiminde toplandıktan sonra yıkanır, doğranır ve kurutulur.

Kurutma yöntemi çok eskiden beri kullanılan, doğal koruma sağlayan, geleneksel bir yöntemdir. Bu yöntem ile çorbaların lezzeti korunmuş olur.

Kurutulan malzemeler öğütülür.

Hiçbir koruyucu katkı maddesi, yapay aroma ve yapay renklendirici kullanılmadan, öğütülen malzemeler karıştırılır.

Türk damak tadına en uygun şekilde hazırlanan Bizim Mutfak çorbalar sofralarınızdaki yerini alır.