Kerevitaş, artık Ülker’in

Ülker (Yıldız Holding), SuperFresh’in üreticisi Kerevitaş’ı satın alarak bünyesine kattı. Yıldız Holding, hem Almanlardan hem de Türklerden hisse satın alarak şirketin yüzde 51’ine sahip oldu. Böylece Kerevitaş’ın yönetimi Ülker’e geçti. Hatırlanacağı gibi Ülker, daha önce de aynı grubun dondurma şirketini alıp Golf dondurmasını üretmeye başlamıştı.

Ülker bu satın alma için Alman Schöller’e (sermayenin yüzde 25’ine denk gelen 935 milyon 900 bin hisse) 8 milyon 946 bin, Merzeci Holding’e de (sermayenin yüzde 24.94’üne denk gelen 934 milyon 908 bin hisse) 10 milyon 909 bin YTL ödedi. Satış sonrası Merzeci Holding’in payı yüzde 44’ten 14’e düştü. Bu arada Ülker, diğer iki küçük ortak olan Ancoker Su ve Mersu’daki hisseleri de satın aldı.Böylece Ülker, toplam 20.3 milyon YTL karşılında yüzde 51  paya ulaşmış oldu.Yıldız Holding’den yapılan açıklamada ,bu işlemlerin Rekabet Kurulu onayından sonra kesinleşeceği belirtildi.Satış sonrası Kerevitaş Hisselerinde satış baskısı etkili oldu.Bu yılın ilk üç aylık döneminde 4.8 milyon YTL zarar açıklayan Kerevitaş’ın hisseleri son bir haftada yüzde 17 civarında değer yitirdi.Ancak hisseler yıllık bazda hala yüzde 66 primli gözüküyor.

Kerevitaş, 1990 yılında “SuperFresh” markasıyla meyve, sebze, su ürünleri ve pizza çeşitleriyle perakende pazarına girmişti. Şirket, halen 300 frigofrik kamyon ve 25 tırla ürünlerini Edirne’den Kars’a kadar Türkiye’nin her yerine dağıtıyor.Yaklaşık 8 bin 500 ulusal ve yerel mağaza şubesine ürün sağlayan Kerevitaş ,satışlarının yüzde 92’sini yurtiçi ,yüzde 8’ini yurtdışına yönelik yapıyor.