ÜLKER HAKKINDA

AHMET BAL

AHMET BAL

Yönetim Kurulu Başkanı - Bağımsız Üye

1957 yılında Tokat’ta doğan Ahmet Bal, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat ve Maliye Bölümü’nü bitirerek Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanları Kurulu’na girmiştir. 1991 yılında Baş Hesap Uzmanlığı ve Yeminli Mali Müşavirlik unvanını alan Ahmet Bal, 1992 yılında İngiltere’de Nottingham Üniversitesi’nde İşletme alanında yüksek lisans derecesi (MBA) almış; 1994 yılında Anadolu Endüstri Holding’de Mali İşler Koordinatör Yardımcısı olarak göreve başlamıştır. 1995-1998 yılları arasında, Anadolu Grubu Yurtdışı Coca-Cola operasyonlarından sorumlu Efes Sınai Yatırım Ticaret A.Ş. Finans Direktörlüğü, 1998-1999 yılları arasında Efes Sinai Yatırım Holding A.Ş. Genel Müdürlüğü, 1999-2006 yılları arasında Anadolu Endüstri Holding Mali İşler Başkanlığı’nda Otomotiv, Finans ve Kırtasiye Şirketlerinden Sorumlu Mali İşler Koordinatörlüğü görevlerini yürütmüştür. 2006-2012 yılları arasında Anadolu Endüstri Holding’de Grup Şirketlerinden Sorumlu Denetim Koordinatörlüğü görevini yürütmüştür. 2013-2018 yılları arasında Anadolu Grubu Şirketlerinin Denetiminden Sorumlu Denetim Başkanlığı görevini yürüten Ahmet Bal, evli ve iki çocuk babasıdır.

ALİ ÜLKER

ALİ ÜLKER

Yönetim Kurulu Başkan Vekili

1969 yılında doğan Ali Ülker, İstanbul Erkek Lisesi’nde eğitim aldıktan sonra Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat ve İş İdaresi bölümünde eğitim aldı. IMD, INSEAD, Wharton ve Harvard’da çeşitli eğitim programlarına katıldı. De Boccard & Yorke Danışmanlık Şirketi ile Şirket İçi Kaizen Çalışması’nda (1992) ve IESC Satış Sistemini Geliştirme ve Şirket İçi Organizasyon Projesi’nde (1997) yer aldı.

İş hayatına 1985 yılında Ülker Gıda A.Ş. Kalite Kontrol Departmanı’nda Stajyer olarak başlayan Ali Ülker, 1986-1998 yılları arasında çikolata üretim tesislerinde ve Atlas Gıda Pazarlama A.Ş.’de Stajyer, Satış Yöneticisi, Satış Koordinatörü, Ürün Grup Koordinatörü ve Ürün Grup Müdürü pozisyonlarında görev aldı. 1998 yılında Atlas Gıda Pazarlama A.Ş.’de Genel Müdür olan, 2000 yılında Perakende Grup Başkan Yardımcılığı’na getirilen Ali Ülker 2001 yılında ise Merkez Gıda Pazarlama A.Ş.’de Genel Müdürlük görevini de üstlendi. 2002 yılında Gıda Grubu Başkan Yardımcılığı’na, 2005 yılında ise Ülker Grup Başkanlığı’na atandı. 2011 yılından bu yana Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevini yürüten Ali Ülker 29 Ocak 2020’de Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı oldu.

Pazarlama ve satış alanlarında güçlü bir birikim ve tecrübeye sahip olan Ülker, inovasyon konusuna özel bir ilgi duyuyor ve Grup içinde bu konuda çalışan ekipleri destekliyor. Ülker, gençlere danışmalık yapmaktan keyif alıyor. Açık hava ve doğada olmayı ve spor yapmayı seviyor. İngilizce ve Almanca bilen Ali Ülker evli ve 3 çocuk babası.

MURAT ÜLKER

MURAT ÜLKER

Yönetim Kurulu Üyesi

Murat Ülker 1959 yılında doğdu, üniversite eğitimini Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nde yaptı.

1982 yılında iş hayatına başlayan Murat Ülker, yurt dışında American Institute of Baking (AIB) ve Zentralfachschule der Deutschen Süßwarenwirtschaft (ZDS) gibi okullarda sektörle ilgili eğitim çalışmalarına katıldı. ABD’de Continental Baking şirketinde staj yaptı, bisküvi, çikolata ve gıda sektörüyle ilgili olarak, ABD ve Avrupa’da, üç yıl boyunca yaklaşık 60 fabrika ve tesiste incelemelerde bulundu. Ayrıca çeşitli International Executive Services Corps (IESC) projelerinde görev aldı.

Gruptaki görevine 1984 yılında Kontrol Koordinatörü olarak başlayan Murat Ülker, ilerleyen yıllarda İşletmelerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı ve ardından Genel Müdürlük görevlerini üstlendi. İcra Komitesi Üyeliği ve grubun çeşitli şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyeliği yapan Murat Ülker, bu süreçte, “Dikey Entegrasyon” modeline bağlı olarak birçok yeni yatırımı yönetti.

2000 yılında Yıldız Holding İcra Kurulu Başkanlığı görevini üstlenen Murat Ülker, 2008’den 2020 yılına kadar çalışmalarını Yönetim Kurulu Başkanı olarak sürdürdü. 29 Ocak 2020 itibariyle Yönetim Kurulu Üyesi olarak holdinge bağlı şirketlerde aktif görev almaya devam eden Murat Ülker, pladis ve Godiva’nın Yönetim Kurulu Başkanlığını da yapıyor.

Evli ve üç çocuk babası olan Murat Ülker, ailesiyle seyahat etmekten ve yelken sporu yapmaktan hoşlanmaktadır. Murat Ülker’in ilgi alanları arasında hat sanatı ve modern resim de bulunuyor.

METE BUYURGAN

METE BUYURGAN

CEO

Mete Buyurgan, Adana’daki ilk, orta ve lise eğitiminin ardından, Çukurova Üniversitesi İşletme Bölümü’nü bitirdi. Sonrasında, Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme Fakültesi’nde İnsan Kaynakları Yönetimi üzerine yüksek lisans derecesi aldı. Ardından New York Üniversitesi’nde “Satış Yönetimi” programını tamamladı.

İş hayatına 1994 yılında Başer & Colgate Palmolive’de başlayan Buyurgan, 12 yıl boyunca pazarlama ve satış fonksiyonlarında farklı roller üstlendi.  Kendini üretim, satın alma, lojistik ve tedarik zinciri gibi alanlarda da geliştirmek isteyen Buyurgan, 2005 yılında Hobi Kozmetik A.Ş.’ye genel müdür olarak, yeniden yapılanma projesini yürütmek için katıldı.  Küçük bir ekiple şirketi 4 yılda 4 kat büyüten Buyurgan, Avrupa’daki en büyük  kişisel bakım fabrikalarından birisinin kurulmasına liderlik etti. Operasyon, şirketin, Hindistan’daki en büyük hızlı tüketim ürünleri şirketi Dabur’a çok başarılı şekilde satılmasıyla sonuçlandı. Dabur’International da yaklaşık dört buçuk yıl bölge CEO’su olarak görev aldı ve şirketin Orta Asya, Kuzey Afrika, Orta Doğu’nun bir kısmı ile Türkiye ve İran bölgelerini yönetti.

Yıldız Holding bünyesine 2013 yılında Gıda Grubu Başkan Yardımcısı olarak katılan Buyurgan, Holding bünyesinde çeşitli şirketlerin yönetimini üstlendi. 2016-2018 yılları arasında pladis Türkiye Başkanlığına getirilen Buyurgan, 2018 yılında ise pladis Türkiye, Orta Asya, Romanya ve Balkanlar Bölgesi Başkanı oldu. Buyurgan mevcut görevlerine ek olarak 2020 yılı Şubat ayında Ülker’in CEO’su olarak atandı. Buyurgan sakız ve şekerleme kategorisi, unlu mamuller ve çikolata kategorileri başta olmak üzere Ülker’in Türkiye pazarındaki gücünü daha da artırmak için birçok sorumluluk üstlendi. Liderliği altında finansal süreçler, üretim, satış, pazarlama, insan kaynakları, tedarik zinciri, ihracat, toplumsal projeler, sürdürülebilirlik çalışmalarından marka algısını güçlendirmeye kadar pek çok alanda ayrıntılı çalışmalar yürütülüyor. Buyurgan evli ve iki çocuğu var.