TOPLUM İÇİN

Sosyal Sorumluluk

SOSYAL SORUMLULUK

Önce Çocuklar

“Biz her insanın, hangi ülkede yaşarsa yaşasın, güzel bir çocukluk geçirme hakkına sahip olduğuna inanıyoruz…” Kurucumuz Sabri Ülker’in bu sözü, bizim için her alanda yol gösterici ve ilham kaynağı oldu. Böylece tüm sosyal sorumluluk projelerimiz, ‘çocuk ve mutluluk’ ana fikri üzerine kuruldu.

1944 yılından bu yana Ülker ile onlarca kuşak yetişti. Sosyal sorumluluk alanındaki duyarlılığımız, köklü tarihimizden geliyor. Geçmişte olduğu gibi bugün de, çocukları mutlu edecek projeleri desteklemeye öncelik veriyoruz. Spor, kültür ve sanat başlıkları altında topladığımız projeler sayesinde, çocukların fiziksel, sosyal, kültürel ve zihinsel gelişimine katkı sağladık.

SPOR

Ülker Minikler Basketbol Şenliği

Türkiye’de gerçekleştirilen 2010 FIBA Dünya Basketbol Şampiyonası’nın sponsorlarından biri olarak Minikler Basketbol Şenliği’ne katılan çocukları da unutmadık, Ankara, İzmir ve Kayseri’den şenliğe düzenli katılan takımların oyuncularına FIBA Dünya Şampiyonası heyecanını yaşattık. Toplam 100 çocuğumuz dünyanın en iyi basketbolcularını tribünden canlı olarak izleme fırsatı buldu.

Futbol Şenlikleri

81 ilde düzenlenen şenliklerde, ilköğretim okullarından oluşturulan ilçe karmaları il merkezlerinde kendi aralarında maç yaptılar. 10-11 yaş grubundaki çocuklara yönelik yapılan turnuvalar rekabetçi olmayan, şenlik havasında, geçti. Kazanmak değil, takım ruhunun önemli olduğu şenlikte çocukların futbol aracılığıyla sosyalleşmeleri ve sporla erken yaşlarda tanışmaları hedeflendi.

Ülker Çocuklar İçin Futbol

Çocuklarımızın ülkemizin geleceği olduğuna gönülden inandığımız için sadece profesyonel futbola değil, 6-12 yaş grubundaki çocuklara yönelik spor projelerine de “Ülker Çocuklar İçin Futbol (Grassroots)” adı altında katkıda bulunduk. İlgili federasyonlarla ortaklaşa gerçekleştirdiğimiz projelerle 2007’den bu yana 330 binden fazla çocuğa ulaştık.

Ülker Çocuklar İçin Futbol Projesi

Futbol Köyleri: Yıl boyu izlenen 12-13 yaş grubundaki yetenekli çocukların arasından seçilenlerin katıldığı TFF-Ülker Futbol Köyleri’ni 10 yıl boyunca yaz aylarında hayata geçirdik. Futbol Köyleri’nde satranç, dengeli beslenme, yaratıcı drama, çevre bilinci, kişisel bakım, ilk yardım, sanat eğitimleri de alan yetenekli çocuklar, hem öğrendi, hem eğlendi, hem de futbol eğitimi aldı. 10 yılda toplamda 5 bin 300 çocuğa ulaşıldı. Geçmiş yıllarda TFF-Ülker Futbol Köyleri’ne katılan 36 erkek, 44 kız çocuğumuz milli takımlara seçildi. 50 çocuğumuz ise profesyonel kulüplerle sözleşme imzaladı.

Elit Futbol Köyleri: 2015 ve 2016 Ocak aylarında düzenlediğimiz TFF-Ülker Elit Futbol Köyleri’nde, 12-13 yaş grubundaki en yetenekli çocuklar, 1 hafta boyunca milli takım antrenörlerinden aldıkları eğitimlerle temel futbol bilgi ve pratiklerini geliştirdiler. Ayrıca şehir gezisi, antrenman ziyareti ve profesyonel futbolcularla sohbet gibi etkinliklere de katıldılar. Futbolun özünde yer alan kardeşlik, saygı, centilmenlik ve dayanışma ruhunu keşfettiler.

Futbol Okulları
Futbol Okulları projesi, 6 Temmuz-15 Eylül 2015 tarihleri arasında düzenlendi. Çocukların Türkiye’nin 14 şehrinde 3 ay boyunca, boş vakitlerini spor yaparak değerlendirmeleri, temel futbol eğitimi almaları amaçlandı. Futbol Okulları'nda her ay, her ilde 6-12 yaş arası 60, toplamda 4 bin çocuk TFF Bölge Antrenörleri nezaretinde futbol oynama fırsatı yakaladı.

U13 İstanbul Okullar Ligi
İl Milli Eğitim ve Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğü iş birliği ve TFF organizasyonu ile 2015-2016 eğitim dönemi boyunca, Türkiye’de ilk defa, TFF – Ülker U13 İstanbul Okullar Ligi düzenlendi. İstanbul’da 38 ilçede toplam 380 okul ve 13 yaş grubundaki 12 bin sporcunun yer aldığı projede, öğretim yılı boyunca maçlar oynandı. Seçilen ilçe karmaları, sezon sonunda düzenlenen şenliğe katıldı. Projeyle futbolun okullarda yaygınlaştırılması, lisanssız öğrencilerin futbol oynamaya teşvik edilmesi amaçlandı.

Üniversite - Okul İşbirliği Projesi
TFF organizasyonuyla Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulları (BESYO) veya Spor Bilimleri Fakülteleri bulunan üniversiteler ile iş birliği yapıldı. İlköğretim öğrencilerine okulların açık olduğu süre boyunca futbol eğitimleri verildi, futbolun okullarda yaygınlaştırılması hedeflendi. Ayrıca üniversitelerin beden eğitimi ve spor yüksekokulu öğrencileri de bu projede görev alarak, bir yandan okurken bir yandan da antrenörlük tecrübelerini artırdı. Türkiye’den 21, Kıbrıs’tan 3, toplam 24 üniversite ve her ilden 10 olmak üzere toplam 240 ilkokulun katılımıyla gerçekleştirilen projeyle 43 bin 200 öğrenciye ulaşıldı.

Ülker TFF Geleceğin Yıldız Kızları

Uzun yıllardır iş birliği içerisinde olduğumuz Türkiye Futbol Federasyonu ile kızlarımıza fırsat eşitliği sağlamak, yeteneklerini keşfetmek, onların hayallerini sonuna kadar desteklemek ve U15 Kız Milli Takımı’nın futbolcu havuzunu geliştirmek için ‘TFF Ülker Geleceğin Yıldız Kızları Projesi’ni hayata geçirdik.

Dünyanın neresinde olursa olsun, 2009-2010-2011 yıllarında doğan ve Türkiye U15 Kız Milli Takımında oynayabilecek futbolcu adaylarını keşfetmeyi hedefleyen TFF Ülker Yıldız Kızlar projesine katılmak isteyen genç kızlar, Milli Takım Teknik Direktörleri tarafından belirlenen hareketleri (dribling, şut, pas, teknik kapasite) yaparak oluşturdukları videolarını ulkeryildizkizlar.tff.org sitesine 30 Aralık tarihine kadar yüklediler. Milli Takım teknik direktörlerinin yüklenen videolar arasından seçtikleri 33 futbolcu adayı 25-30 Ocak tarihleri arasında Riva Hasan Doğan Tesisleri’nde gerçekleştirilecek U15 Hazırlık Kampı’na katılacaklar. Kampta, futbolun yanı sıra kişisel gelişimlerini destekleyecek eğitimleri de alacaklar.

KÜLTÜR SANAT

Ülker Çocuk Sinema Şenliği

Çocuklarımıza 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda bir hediye vermek amacıyla 2008 yılında Ülker Çocuk Sinema Şenliği projemizi başlattık. 9 yıl boyunca Türkiye’nin dört bir yanında düzenlenen şenliğimizle yaklaşık 1.1 milyon çocuğa ulaştık ve farklı sebeplerle sinemaya gidemeyen on binlerce çocuğumuzun beyaz perdeyle tanışmasına, hayal güçlerini geliştirmelerine katkı sağladık. Bu sayede Anadolu’da sinemaya gidenlerin oranında da dikkat çekici bir artış görüldü.

Ülker Çocuk Sanat Atölyesi

Çocukları erken yaşta sanatla buluşturmanın, sanatı onların günlük yaşamlarının bir parçası haline getirmenin çocukların hayal gücü ve estetik duygularının gelişimine katkısının çok büyük olduğuna inandığımız için çocuklarımızın küçük yaşta sanat sevgisi kazanması ve sanatsever bireyler olması için Ülker Çocuk Sanat Atölyesi projesini başlattık.

Art Beat İstanbul Güncel Sanat Fuarı’nda 2011 yılında kapılarını açan atölyemiz aracılığıyla, her yıl farklı platformlarda binlerce çocuğun çağdaş sanatla tanışmasını sağladık. Bu atölyelerde çocuklara ayrıca dönemin ünlü sanatçılarıyla buluşma ve onların sanatsal birikimlerinden yararlanma imkânı sunduk.

Ülker Çocuk Sanat Atölyesi, her yıl daha da zenginleşen içeriğiyle yaklaşık 16 bin çocuğu sanatla buluşturdu. Ülker Çocuk Sanat Atölyesi, Contemporary İstanbul, Art International gibi önde gelen sanat platformlarının yanı sıra, Burhan Doğançay Retrospektifi gibi Yıldız Holding’in desteklediği sergiler içinde ve Ülker Çocuk Sinema Şenliği’nin düzenlendiği bazı illerde de küçük sanatçıları ağırladı.

Çalışma arkadaşlarımızın çocuklarının "israfsız şirket" kültürümüzü eğlenerek öğrenmeleri için Ülker Çocuk Sanat Atölyesi’ni sürdürülebilirlik temalı düzenlemeye başladık.  Çamlıca ofisimiz ve fabrikalarımızda gerçekleştirilen atölyelerde çocuklarımız, eğitmenler eşliğinde üretimde kullanılmayan Ülker ambalajlarını çiçek, bitki ve hayvanlara dönüştürdü. 
 
Çalışma arkadaşlarımızın çocukları 2023 yılında ise Çamlıca ofisimiz ve fabrikalarımızda bu kez kuşlara yuva tasarladı. Çocuklarımızın yaptığı kuş yuvaları doğada kuşlarla buluşacak. Atölyede yapılan diğer eserleri ise ofis ve fabrikalarımızda sergileniyor. 
 
Diğer yandan atölyemizi 2023’te Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı'nın (TEGV) Bakırköy'deki Ferit Aysan Eğitim Parkı'nda da çocuklarla buluşturduk. 

Sürdürülebilirlik Temalı Ülker Çocuk Sanat Atölyesi 

Çocukları erken yaşta sanatla buluşturmak hedefiyle 2011 yılından bu yana düzenlenen Ülker Çocuk Sanat Atölyesi, sürdürülebilirlik temasıyla 2022’den bu yana 790 çocuğumuzla gerçekleştirildi. Çalışma arkadaşlarımızın çocuklarına "israfsız şirket" kültürümüzü eğlenerek öğretmeyi amaçlayan, sürdürülebilirlik temalı Ülker Çocuk Sanat Atölyelerini, bu kez de Çamlıca ofisimiz ve fabrikalarımızda gerçekleştirdik. 

Çocuklarımız, eğitmenler eşliğinde üretimde kullanılmayan Ülker ambalajlarını çiçek, bitki ve hayvanlara dönüştürdü. Ayrıca ebeveynlerinin çalıştığı yerleri de görme fırsatını yakaladı. Ülker Çocuk Sanat Atölyesi'nde çocuklarımızın eserleriyle şekillenen ve Ülker Güzel Ülkem Ormanı'ndan esinlenerek ortaya çıkarılan çalışmaları, ofis ve fabrikalarımızda sergilemeye devam ediyoruz. 

Sürdürülebilirlik temalı Ülker Çocuk Sanat Atölyesi'ni 2023'ün başında Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı'nın (TEGV) Bakırköy'deki Ferit Aysan Eğitim Parkı'na taşıdık, çocuklarımızla faaliyetlerimizi gerçekleştirdik.

İlgili Haberler

 • Ülker, sekiz yılda 1 milyon çocuğun hayal gücünü besledi, geleceğe yatırım yaptı

  Ülker’in 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı onuruna geleneksel hale getirdiği “Ülker Çocuk Sinema Şenliği” bu yıl 8. kez çocukları mutlu etti. ...

  DEVAMINI OKU
 • 24 Nisan’da 62 ilde düzenlenecek Ülker Çocuk Sinema Şenliği’nin ön gösterimi Arhavi’de yapıldı

  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda, Ülker’in çocuklara hediyesi olan Ülker Çocuk Sinema Şenliği’nin ön gösterimi Artvin’in Arhavi ilçesinde yapıldı....

  DEVAMINI OKU
 • Yıldız Holding, Contemporary İstanbul’da çocukları çağdaş sanatla tanıştırıyor

  Klasik ve çağdaş sanat alanında pek çok projeye destek olan Yıldız Holding, bu yıl 7’ncisi düzenlenecek olan Contemporary İstanbul çağdaş sanat fuarına da sponsor oldu....

  DEVAMINI OKU

İLGİLİ VİDEOLAR

Sosyal Sorumluluk