TOPLUM İÇİN

Sosyal Sorumluluk

SOSYAL SORUMLULUK

Önce Çocuklar

“Biz her insanın, hangi ülkede yaşarsa yaşasın, güzel bir çocukluk geçirme hakkına sahip olduğuna inanıyoruz…” Kurucumuz Sabri Ülker’in bu sözü, bizim için her alanda yol gösterici ve ilham kaynağı oldu. Böylece tüm sosyal sorumluluk projelerimiz, ‘çocuk ve mutluluk’ ana fikri üzerine kuruldu.

1944 yılından bu yana Ülker ile onlarca kuşak yetişti. Sosyal sorumluluk alanındaki duyarlılığımız, köklü tarihimizden geliyor. Geçmişte olduğu gibi bugün de, çocukları mutlu edecek projeleri desteklemeye öncelik veriyoruz. Spor, kültür ve sanat başlıkları altında topladığımız projeler sayesinde, çocukların fiziksel, sosyal, kültürel ve zihinsel gelişimine katkı sağladık.

SPOR

Ülker Minikler Basketbol Şenliği

Türkiye’de gerçekleştirilen 2010 FIBA Dünya Basketbol Şampiyonası’nın sponsorlarından biri olarak Minikler Basketbol Şenliği’ne katılan çocukları da unutmadık, Ankara, İzmir ve Kayseri’den şenliğe düzenli katılan takımların oyuncularına FIBA Dünya Şampiyonası heyecanını yaşattık. Toplam 100 çocuğumuz dünyanın en iyi basketbolcularını tribünden canlı olarak izleme fırsatı buldu.

Children of the World

Ülker, FIBA Dünya Şampiyonası’nda sadece dünya basketbolcularını değil, dünya çocuklarını da ağırladı. FIBA ve Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından düzenlenen “Children of the World” projesiyle, 24-31 Ağustos tarihleri arasında 5 kıtadan 110 ülkeden 220’nin üzerinde çocuk toplam 2 milyon kilometre yol kat ederek Türkiye’deki basketbol kampında buluştu, hem eğlenceli vakit geçirdi, ülkemizi, kültürümüzü daha yakından tanıma fırsatı buldu, hem de şampiyona heyecanını yaşadı.

Futbol Şenlikleri

81 ilde düzenlenen şenliklerde, ilköğretim okullarından oluşturulan ilçe karmaları il merkezlerinde kendi aralarında maç yaptılar. 10-11 yaş grubundaki çocuklara yönelik yapılan turnuvalar rekabetçi olmayan, şenlik havasında, geçti. Kazanmak değil, takım ruhunun önemli olduğu şenlikte çocukların futbol aracılığıyla sosyalleşmeleri ve sporla erken yaşlarda tanışmaları hedeflendi.

Ülker Çocuklar İçin Futbol

Çocuklarımızın ülkemizin geleceği olduğuna gönülden inandığımız için sadece profesyonel futbola değil, 6-12 yaş grubundaki çocuklara yönelik spor projelerine de “Ülker Çocuklar İçin Futbol (Grassroots)” adı altında katkıda bulunduk. İlgili federasyonlarla ortaklaşa gerçekleştirdiğimiz projelerle 2007’den bu yana 330 binden fazla çocuğa ulaştık.

Ülker Çocuklar İçin Futbol Projesi

Futbol Köyleri: Yıl boyu izlenen 12-13 yaş grubundaki yetenekli çocukların arasından seçilenlerin katıldığı TFF-Ülker Futbol Köyleri’ni 10 yıl boyunca yaz aylarında hayata geçirdik. Futbol Köyleri’nde satranç, dengeli beslenme, yaratıcı drama, çevre bilinci, kişisel bakım, ilk yardım, sanat eğitimleri de alan yetenekli çocuklar, hem öğrendi, hem eğlendi, hem de futbol eğitimi aldı. 10 yılda toplamda 5 bin 300 çocuğa ulaşıldı. Geçmiş yıllarda TFF-Ülker Futbol Köyleri’ne katılan 36 erkek, 44 kız çocuğumuz milli takımlara seçildi. 50 çocuğumuz ise profesyonel kulüplerle sözleşme imzaladı.

Elit Futbol Köyleri: 2015 ve 2016 Ocak aylarında düzenlediğimiz TFF-Ülker Elit Futbol Köyleri’nde, 12-13 yaş grubundaki en yetenekli çocuklar, 1 hafta boyunca milli takım antrenörlerinden aldıkları eğitimlerle temel futbol bilgi ve pratiklerini geliştirdiler. Ayrıca şehir gezisi, antrenman ziyareti ve profesyonel futbolcularla sohbet gibi etkinliklere de katıldılar. Futbolun özünde yer alan kardeşlik, saygı, centilmenlik ve dayanışma ruhunu keşfettiler.

Futbol Okulları
Futbol Okulları projesi, 6 Temmuz-15 Eylül 2015 tarihleri arasında düzenlendi. Çocukların Türkiye’nin 14 şehrinde 3 ay boyunca, boş vakitlerini spor yaparak değerlendirmeleri, temel futbol eğitimi almaları amaçlandı. Futbol Okulları'nda her ay, her ilde 6-12 yaş arası 60, toplamda 4 bin çocuk TFF Bölge Antrenörleri nezaretinde futbol oynama fırsatı yakaladı.

U13 İstanbul Okullar Ligi
İl Milli Eğitim ve Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğü iş birliği ve TFF organizasyonu ile 2015-2016 eğitim dönemi boyunca, Türkiye’de ilk defa, TFF – Ülker U13 İstanbul Okullar Ligi düzenlendi. İstanbul’da 38 ilçede toplam 380 okul ve 13 yaş grubundaki 12 bin sporcunun yer aldığı projede, öğretim yılı boyunca maçlar oynandı. Seçilen ilçe karmaları, sezon sonunda düzenlenen şenliğe katıldı. Projeyle futbolun okullarda yaygınlaştırılması, lisanssız öğrencilerin futbol oynamaya teşvik edilmesi amaçlandı.

Üniversite - Okul İşbirliği Projesi
TFF organizasyonuyla Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulları (BESYO) veya Spor Bilimleri Fakülteleri bulunan üniversiteler ile iş birliği yapıldı. İlköğretim öğrencilerine okulların açık olduğu süre boyunca futbol eğitimleri verildi, futbolun okullarda yaygınlaştırılması hedeflendi. Ayrıca üniversitelerin beden eğitimi ve spor yüksekokulu öğrencileri de bu projede görev alarak, bir yandan okurken bir yandan da antrenörlük tecrübelerini artırdı. Türkiye’den 21, Kıbrıs’tan 3, toplam 24 üniversite ve her ilden 10 olmak üzere toplam 240 ilkokulun katılımıyla gerçekleştirilen projeyle 43 bin 200 öğrenciye ulaşıldı.

İstanbul’un Olimpiyat Adaylığına Destek

Ülker, 2013 yılında dünyanın en önemli spor organizasyonu olan 2020 Olimpiyat Oyunları’nı düzenlemek için aday olan İstanbul’un bu süreçteki destekçilerinden biri olduk. Adaylık çalışmalarının her aşamasında güçlü desteğimizle yer aldık. Ayrıca yine İstanbul’un adaylığına destek olmak amacıyla futbol takımlarının formasının sırtında yer alan alanı “İstanbul 2020” adaylığı duyurusunu yapmak için kullandık. Takımların da iş birliğiyle ligin 27. haftasında; Beşiktaş, Bursaspor, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor takımları sahaya sırtlarında ‘İstanbul 2020’ logosuyla çıktı.

KÜLTÜR SANAT

Ülker Çocuk Sinema Şenliği

Çocuklarımıza 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda bir hediye vermek amacıyla 2008 yılında Ülker Çocuk Sinema Şenliği projemizi başlattık. 9 yıl boyunca Türkiye’nin dört bir yanında düzenlenen şenliğimizle yaklaşık 1.1 milyon çocuğa ulaştık ve farklı sebeplerle sinemaya gidemeyen on binlerce çocuğumuzun beyaz perdeyle tanışmasına, hayal güçlerini geliştirmelerine katkı sağladık. Bu sayede Anadolu’da sinemaya gidenlerin oranında da dikkat çekici bir artış görüldü.

Ülker Çocuk Sanat Atölyesi

Çocukları erken yaşta sanatla buluşturmanın, sanatı onların günlük yaşamlarının bir parçası haline getirmenin çocukların hayal gücü ve estetik duygularının gelişimine katkısının çok büyük olduğuna inandığımız için çocuklarımızın küçük yaşta sanat sevgisi kazanması ve sanatsever bireyler olması için Ülker Çocuk Sanat Atölyesi projesini başlattık.

Art Beat İstanbul Güncel Sanat Fuarı’nda 2011 yılında kapılarını açan atölyemiz aracılığıyla, her yıl farklı platformlarda binlerce çocuğun çağdaş sanatla tanışmasını sağladık. Bu atölyelerde çocuklara ayrıca dönemin ünlü sanatçılarıyla buluşma ve onların sanatsal birikimlerinden yararlanma imkânı sunduk.

Ülker Çocuk Sanat Atölyesi, her yıl daha da zenginleşen içeriğiyle yaklaşık 16 bin çocuğu sanatla buluşturdu. Ülker Çocuk Sanat Atölyesi, Contemporary İstanbul, Art International gibi önde gelen sanat platformlarının yanı sıra, Burhan Doğançay Retrospektifi gibi Yıldız Holding’in desteklediği sergiler içinde ve Ülker Çocuk Sinema Şenliği’nin düzenlendiği bazı illerde de küçük sanatçıları ağırladı.

İstanbul Modern - Sizin Perşembeniz

Toplumsal gelişmenin bir parçası olan sanatı ulaşılabilir kılmak hedefimizden yola çıkarak, Türkiye’nin sayılı müzelerinden İstanbul Modern ile “Sizin Perşembeniz” projesini başlattık. Projeyle birlikte İstanbul Modern her Perşembe kapılarını tüm ziyaretçilerine ücretsiz açtı. Böylece sanatseverler, 10.00 - 20.00 saatleri arasında İstanbul Modern’deki tüm sergileri ücretsiz olarak gezdi, etkinliklere katıldı, film gösterimlerini izledi.

Baksı Müzesi - Ücretsiz Salı

Prof. Dr. Hüsamettin Koçan’ın kurucusu olduğu Baksı Müzesi, 2010 yılında Bayburt’un Bayraktar köyünde açıldı. Kısa sürede gelişerek, Avrupa’nın en iyi müzesi ödülüne layık görüldü. Bayburtlular ve Türkiye’nin her şehrinden sanatseverler Ülker’in desteğiyle her Salı günü Bayraktar Köyü’ndeki bu müzeye şehir merkezinden kalkan ücretsiz servislerle, müzeyi ücretsiz ziyaret etti.

İlgili Haberler

 • Ülker, sekiz yılda 1 milyon çocuğun hayal gücünü besledi, geleceğe yatırım yaptı

  Ülker’in 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı onuruna geleneksel hale getirdiği “Ülker Çocuk Sinema Şenliği” bu yıl 8. kez çocukları mutlu etti. ...

  DEVAMINI OKU
 • 24 Nisan’da 62 ilde düzenlenecek Ülker Çocuk Sinema Şenliği’nin ön gösterimi Arhavi’de yapıldı

  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda, Ülker’in çocuklara hediyesi olan Ülker Çocuk Sinema Şenliği’nin ön gösterimi Artvin’in Arhavi ilçesinde yapıldı....

  DEVAMINI OKU
 • Yıldız Holding, Contemporary İstanbul’da çocukları çağdaş sanatla tanıştırıyor

  Klasik ve çağdaş sanat alanında pek çok projeye destek olan Yıldız Holding, bu yıl 7’ncisi düzenlenecek olan Contemporary İstanbul çağdaş sanat fuarına da sponsor oldu....

  DEVAMINI OKU

İLGİLİ VİDEOLAR

Sosyal Sorumluluk