HABERLER

23 bin çocuğa spor imkanı

Engel Tanımayanlar şenliği, 3 Aralık Engelliler Günü yapılacak maçla bitiyor. Bu organizasyonu düzenleyen Ülker, üç yılda 23 bin çocuğa ücretsiz spor yaptırdı.

Çarşamba günü Adana’da Yüreğir Atletizm Sahası’nda yaklaşık 500 kişi futbol oynayacak. Ama bu her zamanki maçlardan biri değil. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü için özel bir organizasyon. Görme, işitme, zihinsel ve bedensel engelliler, dünyanın en sevilen sporunu yapmak üzere bir araya gelecek.

Bu maç aynı zamanda, Ülker’in yürüttüğü sosyal sorumluluk projelerinden biri olan Engel Tanımayanlar şenliğinin kapanışı olma özelliğine sahip. Türkiye Futbol Federasyonu ile ortak yürütülen bu proje 11 Ekim’de başladı ve bugüne kadar 8 bin 500 kişi katıldı. Amaç, 7-18 yaş arasındaki engelli çocuklara hem eğlence hem de spor yapma fırsatı vermekti.

Ülker daha önce de Engelliler Futbol Festivali düzenlemiş, Dünya Ampute Futbol Turnuvası’na katkıda bulunmuştu (Bu arada, maçların ne kadar heyecanlı ve ilginç geçtiğini bilenler ya da görmek isteyenler için ek bilgi: Antalya’da 2-6 Aralık arasında Avrupa Ampute Futbol Şampiyonası düzenlenecek).

Bu yılki şenlikte yola çocuklar için çıkan Ülker, gelen talep üzerine yelpazeyi genişletti ve 18 yaşını geçenlerin de katılımı sağlandı. Rakamlara göre, katılımcıların en küçüğü 7, en büyüğü 56 yaşındaydı. Ama çeşitlilik olsa da gelenek değişmedi, gelenlerin büyük çoğunluğunu 15-16 yaş aralığı oluşturdu.

Çocuklar sokağa çıksın
Futbol ile çocukları bir araya getirmek, Ülker’in yabancısı olduğu bir iş değil. Şirketin bağlı bulunduğu Yıldız Holding, son üç yılda farklı aktivitelerle 20 bini aşkın çocuğu sporla tanıştırdı. Bunların içinde en kapsamlı proje, yine Futbol Federasyonu’na bağlı Futbolu Geliştirme Merkezi ile ortaklaşa yürütülen HerkesİçinFutbol.

Bu projede amaç, şehirleşme yüzünden top oynayacak yer bulmakta zorluk çeken ve kapalı yerlerde çok vakit geçiren çocukları sokağa çıkarmak, hareket ettirmek. Bunun için, ilki 2007 Aralık’ında Beylerbeyi’nde olmak üzere dört merkez açıldı; diğerleri Diyarbakır, Adana ve Trabzon’da.
Buralara 6-12 yaş arasındaki çocuklar ücretsiz kayıt yaptırıyor ve dörder haftalık eğitimler alıyor. Bu eğitimler sadece futbol kurallarından ibaret değil; çevre bilinci, fair play ve dengeli beslenme konularında da bilgi veriliyor.

Kızlara özel Futbol Köyü
HerkesİçinFutbol’un ayaklarından biri de yine yaz döneminde Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde başlatılan ve Türkiye’nin her tarafından çocukların 10’ar günlük kamplar için geldiği Futbol Köyleri. Van, Sinop, Isparta, Bolu ve Sivas’ta bulunan ve 2008’de 700 çocuğun geldiği bu köylerden Sinop’taki, sadece kızlardan oluşan bir grubu ağırladı. Türkiye genelinden 12 yaş grubundaki toplam 60 kız çocuğu, 10 gün süren kamp boyunca futbol yeteneklerini geliştirdi.

Minik basketçiler
2005 yılında başlayan Ülker Minikler Basketbol Şenliği bu yıl İzmir’deydi. 35 ilden 50’si erkek, 18’i kız olmak üzere toplam 68 takım katıldı. Bu maçların en önemli özelliği, kazanmanın ya da kaybetmenin olmaması. Minik basketbolcular beş gün boyunca sporun yanı sıra film izlediler, piknik yaptılar, yetenek yarışmalarına katıldılar.
  • Ülker, dokuz aylık bilançosunu açıkladı

   Türkiye’nin lider gıda şirketi Ülker, 2023 yılının dokuz aylık döneminde hem Türkiye hem de ihracat ve yurt dışı operasyonlarıyla büyümeye devam etti. Şirket cirosunu 32 milyar TL’ye ulaştırdı. ...

   DEVAMINI OKU
  • Ülker ve TFF geleceğin yıldız futbolcu kızlarını arıyor

   Sporu ve sporcuyu destekleyen lider gıda şirketi Ülker, Türkiye Futbol Federasyonu’yla beraber TFF Ülker Geleceğin Yıldız Kızları projesini hayata geçiriyor. U15 Milli Takımı için futbolcu havuzunu genişletmek ve kız çocuklarına ‘fırsat eşitliği’ sunmak için tasarlanan projeye 2009-2010-2011 doğumlular katılabilecek. Katılımcılar, Kadın Milli Takım Teknik Direktörleri tarafından belirlenen hareketleri içeren videolarını ulkeryildizkizlar.tff.org sitesine yükleyerek seçmelere dahil olabilecekler. ...

   DEVAMINI OKU
  • Ülker’den Atalık Kavılca Buğdayı’na destek

   Sürdürülebilir ham madde tedariki konusunda önemli projelere imza atan Ülker, şimdi de 13 bin yıllık geçmişiyle Anadolu’nun bilinen en eski tarım ürünlerinden Kavılca Buğdayı’yla ürettiği sınırlı sayıda Saklıköy ürününü tüketicilerle buluşturdu. ...

   DEVAMINI OKU
  • Ülker’den takviye edici gıda ürünlerine yatırım

   Ülker’den yeni bir marka: Everwell Takviye edici gıdaya ilk kez “Pastil” ile adım atan Ülker, bu kategorideki iddiasını “Everwell” markasıyla daha da güçlendiriyor. Ülker’in TÜBİTAK iş birliğiyle geliştirdiği, Everwell markası altında çıkardığı gıda takviyesi ürünleri yaygın bir dağıtım stratejisiyle satılacak. ...

   DEVAMINI OKU