HABERLER

2015 yılında 596 milyon adet Ülker ikramlık çikolata tüketildi

Bayram dönemlerinde çikolata ve şekerleme tüketimi katlanıyor

“Bayramda mutluluk her yerde” mesajıyla yola çıkan Ülker, artan talebi karşılamak için çikolata ve şekerlemede hazırlıklarını tamamladı. Ülker’in ikramlık ürünleri raflardaki yerini aldı.

Çikolata ve şekerleme bayramların vazgeçilmez ikramı. Bu özel günlerde ziyaret trafiği artarken, evlerde ikramlar ayrı bir önem kazanıyor. Bu nedenle de çikolata ve şekerleme satışları hareketleniyor.

Tüketicinin bu ihtiyacını dikkate alan Ülker’de de aylar öncesinden hazırlıklar başladı. Çikolatada 28, şekerlemede ise 29 farklı ambalaj ile ikramlıklar tüketicisiyle buluşmak için raflardaki yerini aldı.

2015 yılında 569 milyon adede yakın Ülker markalı ikramlık çikolata tüketildiğini, bunun da Türkiye nüfusunun yaklaşık yedi katına denk geldiğini belirten pladis Türkiye Başkanı Mete Buyurgan “Bayram dönemleri tüketiciler için olduğu kadar bizim için de önemli bir dönem. Ürünlerimizi özenle hazırlıyoruz. Tüketicilerimiz ikramlık ürünlerimiz arasından çikolatada Ülker Ece ve Ülker Çikolatin’e, şekerlemede ise Ülker Damla Sakızlı Toffe ve Ülker Lokumcuk’a yoğun ilgi gösteriyor” dedi. 

Ülker’in 2015 yılında da ikramlık çikolatada yüzde 32 pazar payı ile liderliğini sürdürdüğünü belirten Buyurgan bayrama özel hazırlıklar hakkında şu bilgileri verdi:

• Ülker’in bu bayram için yeniliklerinden biri ikramlık portföyünde önemli bir yer tutan Ece ve Çikolatin’e özel üretim poşet ambalajları… Ülker Ece dolgulu kategorisinde en büyük paya sahip, aynı zamanda kategorinin de lideri. Ülker Çikolatin ise bizim en köklü ve en özel ürünlerimizden. 1950’lerden bu yana üretiliyor.

• Bir diğer yeniliğimiz Lalezar sütlü ve bitter madlen çikolata, ince yapısı ve şık kutusu ile ikramlıklar arasındaki yerini aldı.   

• Şekerlemede ise 29 çeşitten oluşan geniş bir kategorimiz var. Klasik şekerlemelerin yanı sıra, ilk defa Ülker fabrikalarında üretilen Lokumcuk, en çok tercih edilen ürünler arasında yer alıyor. Ülker Lokumcuk’un limon, mandalina, böğürtlen ve elma çeşitlerine geçen yıl yeni nar ve ananas tatları da eklendi.

• Ülker Toffe Damla Sakızlı, bayramların en sevilen ve en çok tercih edilen diğer lezzeti. Ülker, bu sene toffe seven tüketiciler için birbirinden lezzetli, yepyeni tatlar hazırladı. Karamel tutkunları için yeni karamelli toffe, yaz mevsiminin vazgeçilmez karpuz tadını bayramda yaşamak isteyenler için nefis karpuzlu toffe, doyasıya meyve lezzetini yaşamak isteyenler içinse Böğürtlen & Ahududu’lu toffe tüketicilerin beğenisine sunuluyor.

Ülker’in tüketicinin görüşlerine önem verdiğine dikkat çeken Buyurgan, “Yaptırdığımız araştırmalarda bayram konusunda da görüşlerini aldık. Bayramın anlamının beraberlik, heyecan, mutluluk ve renklilik olduğunu bir kez daha gördük. Tüketici ikramlık çikolata ve şekerlemelerin, bayramın ruhunu yansıtacak şekilde renkli, eğlenceli ve heyecan verici olmasını istiyor. İkramda önemli bir kriter çeşit, bolluk ve sunum. Biz de ürünlerimizde bu kriterlere önem vererek hareket ediyoruz” dedi.

Editöre not:

Rakamlarla çikolata sektörü

• 2015 yılında Türkiye çikolata pazarının toplam ciro büyüklüğü yaklaşık 5.3 milyar lira, tonaj büyüklüğü ise yaklaşık 289 bin ton olarak gerçekleşti. (Nielsen ve Ipsos, Hane Tüketim Paneli)

• Bayramlık çikolata hem paketli hem dökme (kiloluk) şekilde satışa sunuluyor. Paketli çikolatalar bayram ziyaretlerinde hediye olarak tercih ediliyor, dökme çikolata ise evde misafirlere ikram etmek için satın alınıyor.

• Bayram dönemlerinde tüm bölgelerde fındık ve fıstık dolgulu çeşitler tercih ediliyor.

• Açık-dökme ürünler en çok İç Anadolu bölgesinde satılırken, paketli ikramlık çikolatalar ise en fazla Marmara bölgesinde satılıyor. (Kaynak: Ipsos, Hane Tüketim Paneli)

• Çikolatada bulunan kakao yağı çok özel ve hassas bir kristal yapıya sahiptir. Bu yapıyı korumak için çikolata ve çikolatalı ürünlerin 18-22 ºC derece arasında muhafaza edilmesi gerekir.

Rakamlarla şekerleme sektörü

• 2015 yılı itibariyle, ikramlık dahil şekerleme pazarı 59 bin ton ve 966 milyon TL’lik bir pazar. Şekerleme pazarının atıştırmalık içindeki ciro payı yüzde 3.7’dir. (Nielsen ve Ipsos Hane Tüketim Paneli)

• 2015 yılı itibariyle, ikramlık şekerleme pazarı yaklaşık 26 bin tonluk bir pazar. Pazarın cirosal büyüklüğü 250 milyon TL. (Ipsos Hane Tüketim Paneli)

• Türkiye’de şekerleme tüketimi özellikle Ramazan ve Kurban Bayramlarında artış gösteriyor. Bayram dönemlerinde, aylık şekerleme satışları ortalama 6 kat artıyor.

• İkramlık şekerlemenin yüzde 48’i Ramazan Bayramı döneminde tüketiliyor. En fazla şekerleme, yüzde 41’lik payla Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde tüketiliyor. Bu bölgeleri Ege yüzde 20, Marmara yüzde 16, Akdeniz yüzde 9, İç Anadolu yüzde 8 ve Karadeniz yüzde 7 ile takip ediyor. (Ipsos Hane Tüketim Paneli)

• İkramlık şekerlemenin, 30 C°’nin altında, oda şartlarında, güneş görmeyen serin ortamda saklanması gerekiyor.

 

  • Ülker, dokuz aylık bilançosunu açıkladı

   Türkiye’nin lider gıda şirketi Ülker, 2023 yılının dokuz aylık döneminde hem Türkiye hem de ihracat ve yurt dışı operasyonlarıyla büyümeye devam etti. Şirket cirosunu 32 milyar TL’ye ulaştırdı. ...

   DEVAMINI OKU
  • Ülker ve TFF geleceğin yıldız futbolcu kızlarını arıyor

   Sporu ve sporcuyu destekleyen lider gıda şirketi Ülker, Türkiye Futbol Federasyonu’yla beraber TFF Ülker Geleceğin Yıldız Kızları projesini hayata geçiriyor. U15 Milli Takımı için futbolcu havuzunu genişletmek ve kız çocuklarına ‘fırsat eşitliği’ sunmak için tasarlanan projeye 2009-2010-2011 doğumlular katılabilecek. Katılımcılar, Kadın Milli Takım Teknik Direktörleri tarafından belirlenen hareketleri içeren videolarını ulkeryildizkizlar.tff.org sitesine yükleyerek seçmelere dahil olabilecekler. ...

   DEVAMINI OKU
  • Ülker’den Atalık Kavılca Buğdayı’na destek

   Sürdürülebilir ham madde tedariki konusunda önemli projelere imza atan Ülker, şimdi de 13 bin yıllık geçmişiyle Anadolu’nun bilinen en eski tarım ürünlerinden Kavılca Buğdayı’yla ürettiği sınırlı sayıda Saklıköy ürününü tüketicilerle buluşturdu. ...

   DEVAMINI OKU
  • Ülker’den takviye edici gıda ürünlerine yatırım

   Ülker’den yeni bir marka: Everwell Takviye edici gıdaya ilk kez “Pastil” ile adım atan Ülker, bu kategorideki iddiasını “Everwell” markasıyla daha da güçlendiriyor. Ülker’in TÜBİTAK iş birliğiyle geliştirdiği, Everwell markası altında çıkardığı gıda takviyesi ürünleri yaygın bir dağıtım stratejisiyle satılacak. ...

   DEVAMINI OKU