HABERLER

Bin minik basketbolcu

İzmir'de yapılan 6. Ülker Minikler Şenliği'ne bu yıl 50 erkek, 18 bayan basketbol takımından gelen bin minik basketbolcu katıldı. Rekabetin geri planda bırakıldığı şenliğin amacı, farklı kentlerden gelen çocuklar arasında iletişim kurup basketbolu sevdirmek..

Birinin adı Şehriban, diğerininki Minel. İkisi de 12 yaşında ve Diyarbakır'da yaşıyor. Ama onları bir araya getiren ve aynı karede poz vermelerini sağlayan nokta yaşadıkları kentten öte bir şey: Basketbol. Giresunlu asker bir babanın kızı Minel ve Diyarbakırlı bir boyacının kızı Şehriban'la İzmir'deki 6. Ülker Minikler Şenliği'nde karşılaştık. Yaşadıkları kentte biri güvenlikli asker lojmanlarında otururken, diğeri Diyarbakır'ın en yoksullarının bir araya geldiği İskanevler'de bir gecekonduda yaşıyor ve onlar sadece birkaç aydır tanışmalarına rağmen, aynı takımda basketbol aşkı uğruna ter döküyor.
Babalarının belki hiçbir zaman başaramayacağı bir olayı, bu iki küçük kızın başarmalarının nedeni ise önyargılara geçit vermeyen bir aşka düşmeleri, basketbolu keşfetmeleri... Belki onlar İzmir'de bir araya gelen bin çocuğun içinde aynı kentte yaşayıp, ayrı dünyalardan olmalarına rağmen aynı amaca kilitlenen en belirgin örneklerdi, ama içlerinden birçoğu henüz küçücük yaşlarına rağmen sporun barış ve dostluk demek olduğunu anlamıştı. Şehit Mahmut Tümer İlköğretim Okulu'nda okuyan Minel Aydın, beş yıldır Diyarbakır'da yaşıyor ve üç yıldır da basketbol oynuyor. Basketbola başladıktan sonra fiziksel olarak geliştiğini, takım ruhunu keşfettiğini ve birçok arkadaş edindiğini anlatıyor. Bir yandan sınıf birincisi olarak okuldaki derslerinde engel tanımazken, diğer yandan da haftada beş gün basketbol antrenmanları yapmaktan geri durmuyor. Büyüdüğünde avukat olmak istiyor ama basketboldan kopmayı da hiç düşünmüyor.

Şehriban'ın bir amacı var

Takım arkadaşı Şehriban Balta da onun gibi avukat olmak istiyor ama onun bu hayalinin en önemli nedeni, ailesini yoksulluktan kurtarmak. Sekiz kardeşin altıncısı Şehriban. Beşinci sınıfta tanıştığı basketbol için, öğretmeninin gidip ailesinden izin alması gerekmiş, izni kopardıktan sonra da kısa bir zamanda Diyarbakır Gençlerbirliği takımının değişmez oyun kurucularından biri olmuş. İki odalı gecekondularına gitmeden önce her gün okul bahçesinde yaptığı basketbol antrenmanları sayesinde yeni kentler görmenin, yeni arkadaşlar edinmenin onu çok mutlu ettiğini anlatıyor. Ailesinin kendisiyle gurur duyduğunu ve küçük kardeşi Ezgin'in de basketbola merak sardığını anlatırken, mutluluğunu gizlemiyor. Evlerindeki uydu antenden bazen NBA liglerini izlediğini ama anten bozulduğu için artık bundan mahrum kaldığını anlatırken, "Ailem istediğim her şeyi alamıyor," diyor. Türkiye Basketbol Federasyonu'nun düzenlediği ve 2-6 Temmuz arasında İzmir'de yapılan 6. Ülker Minikler Şenliği'nde maç aralarında konuştuğumuz çocuklardan sadece ikisi Minel ve Şehriban. Şenliğe katılmaktan o kadar mutlular ki sorularımızı bir nefeste cevaplıyorlar. Çünkü ikisi de salondaki etkinlikleri kaçırmak istemiyor. Koçları Enver Alkaya da aynı memnuniyeti paylaşarak, "Keşke altı ayda bir böyle etkinlikler düzenlense," diyor. 25 yıldır basketbolun içinde olan Alkaya da bir asker ve dört yıldır Diyarbakır'da basketbola gönül veren çocukları eğitiyor. Takımının Diyarbakır'da hiç yenilmeden şampiyon olduğunu anlatırken, Güneydoğu'da kendilerini yenecek bir takımın olamayacağını söyleyecek kadar da iddialı. Çocukların basketbolla beraber sosyal hayatlarının da geliştiğini, bu tür şenliklerin ise kişisel gelişimlerine ve özgüvenlerine çok şey kattığını belirtiyor.

Çocukları kaynaştırıyor

Afyon Çimentospor'un koçu Kayhan Demirören de şenliklerin çocuklara faydası konusunda aynı görüşte. Rekabetin olmamasının çocuklar için daha iyi olduğunu savunan Demirören, öğrencilerinin diğer kentlerdeki çocuklarla kaynaşmasını da çok yararlı buluyor. Daha önce Eskişehir ve Ankara'daki şenliklere de katıldıklarını anlatan Demirören, İzmir'e 1996 doğumlu öğrencilerini getirmiş. Çocukların basketbolu sevmelerinin önemli olduğunu ve sevdikten sonra vazgeçemediklerini söylüyor. Afyon'dan gelen Kübra Beşiktaş (12) daha önce Ankara'daki şenliğe de katılmış. Beş buçuk yıldır basketbol oynayan Kübra, küçükken basketbol maçları izlediğini ama basketbolcu olacağını hiç düşünmediğini anlatıyor. Şimdi haftada üç gün antrenman yaparak basketbolu bir yaşam biçimi haline getirmiş.

Rekabet olmalı

Şenliğin en iyi üç oyuncusundan biri olarak gösterilen ve Türkiye şampiyonalarına katılacak kadar iyi bir basketbolcu olan Ebru Koçak (12) basketbola faydalı bir spor olduğunu düşündüğü için başlamış. Mersin TED oyuncusu olan Ebru, gelecekte basketbolu sürdürmek ve Fenerbahçe'de oynamak istiyor. Ancak belki de iddialı olduğu için arkadaşlarından farklı olarak şenlikte rekabet olmamasının eksiklik olduğunu söylemeden de edemiyor. Buna rağmen birçok arkadaş edinmesi ise ona göre şenliğin en iyi yönlerinden biri. Kütahya Termikspor koçu Aynur Kalan, 24 yıldır basketbol sporunun içinde ve 15 yıl aktif spor yaptıktan sonra eğitmenliğe geçmiş. Daha önce Bolu'da bayan takımını çalıştırmış, depremden sonra taşındığı Kütahya'da erkek takımını çalıştırıyor. Ülker'in düzenlediği bütün şenliklere öğrencileriyle birlikte katılan Kalan, basketbolun çocuklara çok şey kazandırdığı görüşünde: "Sosyalliği, aktifliği, kardeşliği, sevgiyi, saygıyı öğreniyorlar." Kalan'ın öğrencilerinden Ahmet Can Öngen (12) ve Hidayet Semih Çakır (12) ikisi de takımın oyun kurucularından. En güzel sporun basketbol olduğunu söyleyen Ahmet Can, boyunun uzamasını sağlayan basketboldan vazgeçmeyeceğini söylüyor. Adaşı olduğu için Hidayet Çakır fanatiği olan küçük Hidayet Semih ise iki yıldır basketbolla aşina ve boyunun uzamasını sabırla bekliyor.

Çocuklar için çalışmaya ve projeler üretmeye devam edeceğiz

Ülker Kurumsal İletişim Genel Müdürü Zuhal Şeker Tucker, sağlıklı nesiller için spor yapmanın önemini şu sözlerle vurguluyor: "Ülker olarak iyi beslenme ve sağlıklı nesiller için spor yapma bilinci oluşturmayı çok önemli buluyoruz. Çocuk gelişiminde eksik beslenme ve obezite aynı derecede iki önemli sorun ve her iki sorun da ulusun ileri dönemleri için önemli problemler yaratabilir. O yüzden çocukların yüksek enerjili ürün tüketirken spor yapmalarını teşvik etmek istiyoruz. Çocuklar bizim için çok değerli. Spor sponsorluklarına tam 38 milyon dolarlık bir bütçe ayırdık. Bunun paralelinde Türkiye Futbol Federasyonu'yla birlikte futbol köyleri kurduk. Ülker'in büyük kulüplerle sponsor olmasının paralelinde, çocuklara spor yaptırma gibi bir anlayışı var. Çocuklarda iyi beslenme kadar yaşamının merkezine oturmuş bir spor bilincini yaygınlaştırmak istiyoruz. Onun için iki federasyonla uzun soluklu çalışmalar yapıyoruz. Türkiye Basketbol Federasyonu'yla birlikte yaptığımız basketbol şenlikleri altıncı yılını doldurdu. Rekabeti geri plana attığımız bu şenliklerde çocukların kültür değişimi yaşamalarını, arkadaş edinmelerini, başka bir il görmelerini ve spor zevkinin tadına varmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Yapılan araştırmalara göre bir markanın sevgi markası olması için yapması gereken ilk beş aktivitenin birinci sırasında 'spor' duruyor, biz de sporu kendi iletişimimize odakladık. Ülker, çocuklar için etkinlikler yapmaya devam edecek ve işin spor kısmını ihmal etmeden, çevre bilinci ve kültür projeleri de üreteceğiz."

 
  • Ülker, ‘memleketini kalbinde taşıyanları’ Euro 2024 coşkusunda buluşturuyor

   Futbolseverlerin sabırsızlıkla beklediği Avrupa Futbol Şampiyonası’na geri sayım sürerken, A Milli Futbol Takımımızın resmi sponsoru Ülker, duygu dolu bir reklam filmine imza attı. Reklam filminde “Memleketin yeri, kalbimizin içi" sloganı ile Ülker, Türkiye aşkını her nerede olursa olsun kalbinde taşıyanlara sesleniyor. ...

   DEVAMINI OKU
  • bizz@kampüs’te 1002 takım Ülker Çizi için yarıştı

   Ülker Çizi için pazarlama odaklı yenilikçi fikirlerin yarıştığı bizz@kampüs’te Red Idear takımı birinciliği kazandı. 97 üniversiteden 1002 takım ve 2500’ten fazla öğrencinin başvurduğu yarışmada ilk 3’e giren takımlar toplam 165 bin TL ödül ve uzun süreli staj hakkı kazandı. ...

   DEVAMINI OKU
  • Ülker 2023 finansal sonuçlarını açıkladı

   Türkiye’nin lider gıda şirketi Ülker Bisküvi, 2023 yılını 56 milyar TL ciroyla kapattı. Şirket 2024 yılında da faaliyet gösterdiği pazarlardaki liderliğini ve güçlü büyümesini devam ettirmeyi hedefliyor....

   DEVAMINI OKU
  • “Ülker Apartmanı” sakinleri tüm Türkiye’ye kapılarını açıyor

   “Ülker Apartmanı” sakinlerinin birbirinden keyifli anlarının ekrana yansıyacağı yeni reklam filmi serisinin tanıtım filmi izleyicilerle buluştu. ...

   DEVAMINI OKU