HABERLER

Futbol Engel Tanımıyor

Hiçbir ayrım gözetmeksizin herkesi futbola yönlendirmeyi hedefleyen Futbol Geliştirme Merkezi tarafından ülkemizde yaşayan engellileri de futbol ile tanıştırmak için Engelli Şenlikleri düzenleniyor. Türkiye’nin 14 ilinde iki ay boyunca sürecek etkinlikler ile işitme, görme, zihinsel ve bedensel engelli vatandaşların sportif faaliyetler içerisinde daha fazla yer alması amaçlanıyor.

UEFA tarafından belirtilen kriterlere sahip ülkeler tarafından yürütülen bir program olan Herkesiçinfutbol’un (Grassroots) uygulandığı ülkelerde de federasyonlar kendi içlerinde engelli sporculara yönelik aktiviteler düzenleniyor. Türkiye’de de “Herkes için Futbol” kapsamında herhangi bir ayrım gözetilmeden toplumun tüm kesimlerinde futbola ilgi uyandıracak projeler üretiliyor.

Bu proje kapsamında engelli futbolu geliştirme yönetmenliği çerçevesinde 2008-2009 sezonu içinde engelli genç ve çocukları futbol topu ile buluşturmak için şenlikler düzenleniyor. 11 Ekim tarihinde başlayan şenlikler, 3 Aralık Engelliler Günü’nde Adana’da yapılacak bir organizasyonla sona erecek.

Proje içeriğini oluşturarak proje hazırlığı ve uygulama sürecine önderlik eden eski milli basketbolcu ve Herkesiçinfutbol Müdürü Zeynepgül Ene, “Engelli Şenlikleri, zihinsel ve işitsel engellilerin yanı sıra bedensel engelli (ampute) vatandaşlarımızın da futbol oynayabileceğini ve bu dallarda başarılı olabileceğini göstermeyi hedefliyoruz. Engelli vatandaşlarımıza gündelik hayata adapte olmalarında sporun ne kadar faydalı bir araç olduğunu göstermek istiyoruz. Engelli çocuk ve gençler futbol oynayarak daha sağlıklı, psikolojik olarak daha mutlu ve kendine güvenen kişiler olacaklar. Saha dışında bile olsalar verdikleri destek, onların daha sosyal ve mutlu olmalarını sağlayacak” diyor.

Amaç topla ilk kez buluşturmak
Türkiye’de engelli sporcular katıldıkları futbol kulüpleri olsa da, bu şenlikte hedef daha önce ayağına top değmemiş insanların futbolla tanışmasını sağlamak. Engellilerin, futbolu hayatlarına renk katacak bir spor olarak görmeleri için düzenlenen Engelli Şenlikleri; İstanbul, Ankara, İzmir, Trabzon ve Bursa’nın da aralarında bulunduğu 14 ilde gerçekleştiriliyor.

Ülker, Türkiye Futbol Federasyonu Engelli Şenlikleri’nin tek ve ana sponsoru. Zeynepgül Ene, Ülker’in federasyon tarafından hayata geçirilen tüm projelere destek verdiğini de belirtiyor. Şenlikler için 300 bin YTL civarında bir bütçe ayrılmış. Türkiye Futbol Federasyonu Futbol Geliştirme Merkezi yürüttüğü projelerde pek çok kurum ve kuruluşla çalışıyor. Projeye, Türkiye Futbol Federasyonu bölge müdürlüklerinin yanı sıra şenliklerin gerçekleştirildiği yerel idareler, devlet kurumları, İl Gençlik ve Spor Geliştirme Müdürlükleri, engelli dernekleri, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kuruluşlar ve bazı üniversiteler.
  • Ülker, 6. Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayımladı

   Türkiye’nin lider gıda şirketi Ülker, 2020 yılı Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayımladı. Ülker, 2020 yılında hayata geçirdiği operasyonel mükemmellik uygulamaları ve yaklaşık 2.000 teknik iyileştirmeyle 21,5 milyon TL, Ar-Ge ve inovasyon çalışmaları sonucunda hayata geçirdiği 69 projesiyle 26,6 milyon TL tasarruf sağladı....

   DEVAMINI OKU
  • Ülker, Önem Gıda’yı satın aldı

   Ülker, uzun yıllardır yarı mamul tedariki gerçekleştirdiği Yıldız Holding şirketlerinden Önem Gıda’yı satın aldı. Böylece, çikolata ve unlu mamullerdeki tüm üretim sürecini, uçtan uca kendi bünyesinde toplayan Ülker, sürdürülebilir büyüme stratejisi kapsamında önemli bir adım daha atmış oldu....

   DEVAMINI OKU
  • Ülker’e iki ödül birden…

   Türkiye’nin lider gıda şirketi Ülker Bisküvi, bankacılık ve finansal işlemler arasında en iyilerinin belirlendiği, 2021 Türkiye Bonds&Loans Ödülleri’nde iki kategoride birinci olan tek şirket oldu...

   DEVAMINI OKU
  • Ülker, cirosunu 5,2 milyar TL’ye ulaştırdı

   Türkiye’nin lider gıda şirketi Ülker Bisküvi, 2021’in ilk yarısında cirosunu yüzde 15,7 artışla 5,2 milyar TL’ye ulaştırdı. Şirketin Türkiye operasyonları yüzde 15,8, ihracat ve yurt dışı operasyonları da yüzde 15,6 büyüdü....

   DEVAMINI OKU