HABERLER

Futbol Engel Tanımıyor

Hiçbir ayrım gözetmeksizin herkesi futbola yönlendirmeyi hedefleyen Futbol Geliştirme Merkezi tarafından ülkemizde yaşayan engellileri de futbol ile tanıştırmak için Engelli Şenlikleri düzenleniyor. Türkiye’nin 14 ilinde iki ay boyunca sürecek etkinlikler ile işitme, görme, zihinsel ve bedensel engelli vatandaşların sportif faaliyetler içerisinde daha fazla yer alması amaçlanıyor.

UEFA tarafından belirtilen kriterlere sahip ülkeler tarafından yürütülen bir program olan Herkesiçinfutbol’un (Grassroots) uygulandığı ülkelerde de federasyonlar kendi içlerinde engelli sporculara yönelik aktiviteler düzenleniyor. Türkiye’de de “Herkes için Futbol” kapsamında herhangi bir ayrım gözetilmeden toplumun tüm kesimlerinde futbola ilgi uyandıracak projeler üretiliyor.

Bu proje kapsamında engelli futbolu geliştirme yönetmenliği çerçevesinde 2008-2009 sezonu içinde engelli genç ve çocukları futbol topu ile buluşturmak için şenlikler düzenleniyor. 11 Ekim tarihinde başlayan şenlikler, 3 Aralık Engelliler Günü’nde Adana’da yapılacak bir organizasyonla sona erecek.

Proje içeriğini oluşturarak proje hazırlığı ve uygulama sürecine önderlik eden eski milli basketbolcu ve Herkesiçinfutbol Müdürü Zeynepgül Ene, “Engelli Şenlikleri, zihinsel ve işitsel engellilerin yanı sıra bedensel engelli (ampute) vatandaşlarımızın da futbol oynayabileceğini ve bu dallarda başarılı olabileceğini göstermeyi hedefliyoruz. Engelli vatandaşlarımıza gündelik hayata adapte olmalarında sporun ne kadar faydalı bir araç olduğunu göstermek istiyoruz. Engelli çocuk ve gençler futbol oynayarak daha sağlıklı, psikolojik olarak daha mutlu ve kendine güvenen kişiler olacaklar. Saha dışında bile olsalar verdikleri destek, onların daha sosyal ve mutlu olmalarını sağlayacak” diyor.

Amaç topla ilk kez buluşturmak
Türkiye’de engelli sporcular katıldıkları futbol kulüpleri olsa da, bu şenlikte hedef daha önce ayağına top değmemiş insanların futbolla tanışmasını sağlamak. Engellilerin, futbolu hayatlarına renk katacak bir spor olarak görmeleri için düzenlenen Engelli Şenlikleri; İstanbul, Ankara, İzmir, Trabzon ve Bursa’nın da aralarında bulunduğu 14 ilde gerçekleştiriliyor.

Ülker, Türkiye Futbol Federasyonu Engelli Şenlikleri’nin tek ve ana sponsoru. Zeynepgül Ene, Ülker’in federasyon tarafından hayata geçirilen tüm projelere destek verdiğini de belirtiyor. Şenlikler için 300 bin YTL civarında bir bütçe ayrılmış. Türkiye Futbol Federasyonu Futbol Geliştirme Merkezi yürüttüğü projelerde pek çok kurum ve kuruluşla çalışıyor. Projeye, Türkiye Futbol Federasyonu bölge müdürlüklerinin yanı sıra şenliklerin gerçekleştirildiği yerel idareler, devlet kurumları, İl Gençlik ve Spor Geliştirme Müdürlükleri, engelli dernekleri, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kuruluşlar ve bazı üniversiteler.
  • bizz@kampüs’te 4320 öğrenci Ülker Çokonat için yarıştı

   Üniversitelerin 3., 4. sınıf ve yüksek lisans öğrencilerinin Ülker’in en sevilen markaları için geliştirdiği yenilikçi pazarlama fikirlerinin yarıştığı ‘bizz@kampüs’te “Astronuts” takımı “Ülker Çokonat” için hazırladığı projeyle birinciliğe layık görüldü. Bu yıl yarışmaya 169 farklı üniversiteden 1897 takım, 4320 öğrenci başvurdu. ...

   DEVAMINI OKU
  • Ülker, 2022’nin ilk çeyrek finansallarını açıkladı

   Ülker Bisküvi, 2022 yılının ilk çeyreğinde cirosunu 5,9 milyar TL’ye ulaştırdı. Türkiye operasyonlarının ciro içindeki payı yüzde 60, ihracat ve yurt dışı operasyonlarının ciro içindeki payı yüzde 40 oldu....

   DEVAMINI OKU
  • Ülker, Ramazan Bayramı’nı 50 çeşit ürünle karşılıyor

   Ramazan Bayramı’nı hediyelik ve ikramlık 50 çeşit ürünle karşılayan toplam atıştırmalık pazarının lideri Ülker, bu sene de 6 bin 700 kişiye istihdam sağlıyor ...

   DEVAMINI OKU
  • Yıldız Holding, Ülker Bisküvi’yle Türkiye’yi üretim ve ihracat üssü haline getirdi

   Yıldız Holding, Ülker Bisküvi’yle Ülker markalı ürünlerin yanı sıra Godiva, McVitie’s, Flipz gibi global atıştırmalık markalarını Türkiye’de üretip dünyanın dört bir yanında tüketicilerle buluşturuyor. 2021 yılında atıştırmalık alanında Ülker Bisküvi çatısı altında ihracat rakamı 291 milyon dolara ulaştı. ...

   DEVAMINI OKU