HABERLER

Ülker: Desteğimizi üç büyük kulübe verdik, basketbol endüstrisi yarattık

Ülker, Almanya, Romanya, Ukrayna, Makedonya, KKTC ve Rusya'dan 10-12 yaş arasında kız-erkek 200 çocuğun katıldığı Riva Düş Köyü Festivali'ne destek oldu.

Ülker'in basketboldaki yatırımlarını üç büyük takıma sponsor olup genişleterek, basketbolu Türkiye'de yatırım yapılabilir alan haline getirdiklerini söyleyen Ülker Kurumsal İletişim'den Zuhal Şeker, 'Ligin kalitesi arttı, ortalama 10 bin seyirciye ulaşıldı. Firmaların ilgisi çoğaldı' dedi

Ülker'in Türkiye'de 'en çok hatırlanan ikinci marka', Cola Turka'nın da kendi kategorisinde 'en çok hatırlanan ikinci marka' olmasının Ülker'in spora olan desteğinin sonucu olduğunu söyleyen Ülker Kurumsal İletişim Genel Müdürü Zuhal Şeker, Ülker'in, futbol ve basketbola yılda 38 milyon dolar destek sağladığını ifade etti.

Ülker Şirketler Topluluğu'nun, tüm dünyada önemli bir pazarlama platformu konumuna gelen sporun gücü çerçevesinde, hedef kitlesiyle duygusal bağ kurmak, markalarının imajını pekiştirmek ve algısını korumak için uzun yıllardır spora yatırım yaptığını belirten Zuhal Şeker, sağladıkları destekle sporun ve sporcunun gelişimine katkıda bulunduklarını söyledi.

'Yılda 38 milyon dolar veriyoruz'
Futbolda dört büyük takıma verdikleri desteğin yanı sıra, 1975'te kurulan Ülkerspor ile de uzun yıllar gençlere spor yapma olanağı sağladıklarını belirten Şeker, basketboldaki yatırımını ise üç büyük takıma sponsor olarak genişlettiklerini kaydetti.

Ülker'in, halen Beşiktaş Cola Turka, Fenerbahçe Ülker, Galatasaray Cafe Crown ve gelecek vaat eden genç sporculardan kurulu Alpella takımına destek verdiğini söyleyen Zuhal Şeker, spora verdiği desteğin büyük bölümünü oluşturan basketbolda da çocuklara ve gençlere yönelik aktiviteleri hayata geçirdiklerini belirtti.

Şeker, "Basketbolda tecrübeli bir şirketiz. Bu deneyimimizi devam ettirmeyip kulüplere bir kaynak olarak sunmak istedik.

Beşer yıllık sponsorluk anlaşmaları yaptık. Basketbol bizim bu desteklerimizden sonra giderek endüstrileşmeye başladı. Kulüpler daha iyi transferler yapabilir hale geldi. Ligin keyfi arttı ve içeriği zenginleşti. TV'ler daha çok ilgi göstermeye başladı.

Örneğin Beko dört yıllığına 10 milyon dolar vererek lige ismini verdi. NTV üç yıl TV yayın haklarını aldı. Basketbol yatırıma açık bir yapıya dönüştü. 2006-2007 sezonunda maçlar ortalama 10 bin seyirciyle oynandı. Gazeteler basketbola daha fazla sayfa ayırmaya başladı. Fenerbahçe Ülker'in Euroleague maçlarında ödüllü şut aktivitesi yaptık. Bu Euroleague Pazarlama Departmanı tarafından tüm ülkelere örnek aktivite olarak gösterildi." Spora maddi kaynak vermekle birlikte birikim ve değerlerini de aktardıklarını ifade eden Şeker, son olarak futbola verdikleri desteği genişlettiklerini belirtti. Türkiye Futbol Federasyonu ile A Milli Takım'dan Bayan Milli Takımı'na kadar tüm milli futbol takımlarını kapsayan bir işbirliği anlaşması yaptıklarını ileten Şeker, Türk sporuna verdikleri desteğin yıllık 38 milyon doları bulduğunu kaydetti.

'Barcalı Eto'o ile ilgimiz yok'
Şeker sponsorluklarıyla ilgili şu bilgileri verdi: "Futbol ve basketbola 38 milyon doları eşit olarak ayırdık. Futbol Federasyonu dışında kulüplerde; BJK'nın ana sponsoruyuz formalarında Cola Turca göğüs reklamı var. Diğer kulüplerde Galatasaray, Fenerbahçe ve Trabzon'da formaların kol kısmında Cola Turca reklamı yer alıyor.

Bu bütçenin kulüplerle beşer yıllık anlaşmalarla sabitlendiğini söyleyen Zuhal Şeker, "Kulüpler bu kaynağı futbola ya da basketbola ne kadar oranda ayıracağına kendisi karar veriyor. Bu kaynak dışında herhangi bir ekstra ödeme yapmak söz konusu olamaz. Basında çıkan, 'Fenerbahçe, Barcelonalı Samuel Eto'o'yu Ülker'in sponsorluğuyla alacak' gibi haberler bu nedenle asılsız" dedi.

'Herkes için futbol'
Şeker, "Çocukları ve gençleri içine alan, gençlerin futbola olan ilgisini, sadece izleyici olmak düzeyinden ileri taşıyacak, onları birer sporcu adayı yapacak, dostça rekabeti öğrenmelerine ortam hazırlayacak sportif sosyal faaliyetleri kapsayan 'Grassroots' (herkes için futbol) projelerini de hayata geçiriyoruz. 7'den 70'e herkese futbolu sevdireceğiz" diye konuştu.

Verilen bilgiye göre, hayata geçirilen projelerin ilki 24 Haziran-1 Temmuz arasında TFF ile birlikte organize edilen Ülker Mini Minikler Futbol Şenliği oldu. Bu şenliği Türkiye'nin 81 ilinden gelen 500 minik futbolcunun futbolun yanı sıra kişisel gelişim ve TEMA ile işbirliği içinde çevre bilinci eğitimi aldığı Van Futbol Köyü takip etti.
 
  • bizz@kampüs’te 4320 öğrenci Ülker Çokonat için yarıştı

   Üniversitelerin 3., 4. sınıf ve yüksek lisans öğrencilerinin Ülker’in en sevilen markaları için geliştirdiği yenilikçi pazarlama fikirlerinin yarıştığı ‘bizz@kampüs’te “Astronuts” takımı “Ülker Çokonat” için hazırladığı projeyle birinciliğe layık görüldü. Bu yıl yarışmaya 169 farklı üniversiteden 1897 takım, 4320 öğrenci başvurdu. ...

   DEVAMINI OKU
  • Ülker, 2022’nin ilk çeyrek finansallarını açıkladı

   Ülker Bisküvi, 2022 yılının ilk çeyreğinde cirosunu 5,9 milyar TL’ye ulaştırdı. Türkiye operasyonlarının ciro içindeki payı yüzde 60, ihracat ve yurt dışı operasyonlarının ciro içindeki payı yüzde 40 oldu....

   DEVAMINI OKU
  • Ülker, Ramazan Bayramı’nı 50 çeşit ürünle karşılıyor

   Ramazan Bayramı’nı hediyelik ve ikramlık 50 çeşit ürünle karşılayan toplam atıştırmalık pazarının lideri Ülker, bu sene de 6 bin 700 kişiye istihdam sağlıyor ...

   DEVAMINI OKU
  • Yıldız Holding, Ülker Bisküvi’yle Türkiye’yi üretim ve ihracat üssü haline getirdi

   Yıldız Holding, Ülker Bisküvi’yle Ülker markalı ürünlerin yanı sıra Godiva, McVitie’s, Flipz gibi global atıştırmalık markalarını Türkiye’de üretip dünyanın dört bir yanında tüketicilerle buluşturuyor. 2021 yılında atıştırmalık alanında Ülker Bisküvi çatısı altında ihracat rakamı 291 milyon dolara ulaştı. ...

   DEVAMINI OKU