HABERLER

Ülker’in Sendikasyonu, Euroweek tarafından "Yılın En İyi İşlemi" seçildi

İngiltere merkezli uluslararası finansal piyasalar yayını Euroweek tarafından bu yıl 10. kez düzenlenen Finans Ödülleri’nin birincileri Londra’da ödüllerini aldı. Uluslararası yatırımcılar, kredi alan kuruluşlar, özel sermaye kurumları ve bankalar tarafından yapılan seçimle belirlenen finans ödüllerinde, Türk şirketlerinin 2012 yılında yaptıkları uluslararası borçlanma işlemleri arasında "Yılın En İyi İşlemi" olarak Ülker sendikasyonu seçildi.

1987 yılından beri yayınlanan Euroweek, dünyanın dört bir yanındaki yatırımcılar ve finans kuruluşlarının yakından takip ettiği etkili bir yayın. Küresel finansman piyasalarını takip eden gazete, her yıl dünyadaki finansman işlemleri arasından en başarılıları ödüllendiriyor. Ödül süreci başvuru ile olmuyor. İlgili yılda işlem yapan tüm bankalar, aracı kurumlar ve şirketler, sahip oldukları tek oy ile seçim sürecine katılıyor. Ortaya çıkan kısa liste ise, en büyük 30 banka tarafından tekrar oylamaya tabi tutuluyor. Bu özelliği ile Euroweek Ödülleri, kazananların tamamen piyasa katılımcıları tarafından seçildiği tek ödül programı.

2012 yılında Türkiye’den yapılan 81 uluslararası işlem ile 32.7 milyar dolar civarında borçlanma yapıldı. Euroweek, 2012 yılında Türkiye’de yapılan en başarılı işlem olarak Ülker sendikasyonunu seçti. Ülker’in Kasım 2012’de sonuçlandırdığı sendikasyona uluslararası bankalardan iki kat talep gelmişti.

Bank of America Merrill Lynch liderliğinde gerçekleştirilen sendikasyona, 11'i Ülker ile daha önce kredi ilişkisi olmayan 14 banka katılmıştı. Bu bankaların bazıları için Ülker sendikasyonu Türk şirketlerine verilen ilk kredi olmuştu. Sendikasyona katılan bankalar şunlardı: Bank of America, Rabobank, Byblos Bank, The Commerical Bank of Qatar, JP Morgan Chase, Bank Audi, HSBC, Emirates NBD Bank, Barclays, Fortis, Natixis, British Arab Commercial Bank, Ahli United Bank Deutsche Bank Luxembourg SA.

“Gelecekteki sendikasyonlar için olumlu gösterge”
Ödülü alan Yıldız Holding CFO’su Dr. Cem Karakaş, “Sendikasyon kredisi ile başlayan ilişkilerimiz,  Yıldız Holding ve Ülker’in yabancı finans kuruluşları ile ileride oluşturacağı yeni iş ilişkilerinin sağlam bir temeli oldu. Sendikasyon kredisine gelen yoğun talep, Yıldız Holding’in uluslararası pazarlarda uyandırdığı merakın; sendikasyon sürecinin tahmin edilenin üzerinde bir başarı ile tamamlanması ise oluşan güvenin kanıtı olarak görülüyor” diye konuştu.

Yıldız Holding’in ana pazarları olan Ortadoğu, Afrika ve Avrupa’nın yanı sıra, Godiva operasyonları ile Kuzey Amerika ve Uzakdoğu’da da faaliyetlerini hızla artırması, uluslararası yatırımcıların ve finansal kuruluşların da dikkatini çekiyor. Uluslararası arenada oluşan bu ilgi neticesinde, sendikasyonun talep aşamasında yarısı Asya ve Orta Doğu, diğer yarısı ise Avrupa merkezli olan 40 bankadan şirket ile görüşme talebi gelmişti.
  • Ülker, 6. Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayımladı

   Türkiye’nin lider gıda şirketi Ülker, 2020 yılı Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayımladı. Ülker, 2020 yılında hayata geçirdiği operasyonel mükemmellik uygulamaları ve yaklaşık 2.000 teknik iyileştirmeyle 21,5 milyon TL, Ar-Ge ve inovasyon çalışmaları sonucunda hayata geçirdiği 69 projesiyle 26,6 milyon TL tasarruf sağladı....

   DEVAMINI OKU
  • Ülker, Önem Gıda’yı satın aldı

   Ülker, uzun yıllardır yarı mamul tedariki gerçekleştirdiği Yıldız Holding şirketlerinden Önem Gıda’yı satın aldı. Böylece, çikolata ve unlu mamullerdeki tüm üretim sürecini, uçtan uca kendi bünyesinde toplayan Ülker, sürdürülebilir büyüme stratejisi kapsamında önemli bir adım daha atmış oldu....

   DEVAMINI OKU
  • Ülker’e iki ödül birden…

   Türkiye’nin lider gıda şirketi Ülker Bisküvi, bankacılık ve finansal işlemler arasında en iyilerinin belirlendiği, 2021 Türkiye Bonds&Loans Ödülleri’nde iki kategoride birinci olan tek şirket oldu...

   DEVAMINI OKU
  • Ülker, cirosunu 5,2 milyar TL’ye ulaştırdı

   Türkiye’nin lider gıda şirketi Ülker Bisküvi, 2021’in ilk yarısında cirosunu yüzde 15,7 artışla 5,2 milyar TL’ye ulaştırdı. Şirketin Türkiye operasyonları yüzde 15,8, ihracat ve yurt dışı operasyonları da yüzde 15,6 büyüdü....

   DEVAMINI OKU