HABERLER

Ülker’in Sendikasyonu, Euroweek tarafından "Yılın En İyi İşlemi" seçildi

İngiltere merkezli uluslararası finansal piyasalar yayını Euroweek tarafından bu yıl 10. kez düzenlenen Finans Ödülleri’nin birincileri Londra’da ödüllerini aldı. Uluslararası yatırımcılar, kredi alan kuruluşlar, özel sermaye kurumları ve bankalar tarafından yapılan seçimle belirlenen finans ödüllerinde, Türk şirketlerinin 2012 yılında yaptıkları uluslararası borçlanma işlemleri arasında "Yılın En İyi İşlemi" olarak Ülker sendikasyonu seçildi.

1987 yılından beri yayınlanan Euroweek, dünyanın dört bir yanındaki yatırımcılar ve finans kuruluşlarının yakından takip ettiği etkili bir yayın. Küresel finansman piyasalarını takip eden gazete, her yıl dünyadaki finansman işlemleri arasından en başarılıları ödüllendiriyor. Ödül süreci başvuru ile olmuyor. İlgili yılda işlem yapan tüm bankalar, aracı kurumlar ve şirketler, sahip oldukları tek oy ile seçim sürecine katılıyor. Ortaya çıkan kısa liste ise, en büyük 30 banka tarafından tekrar oylamaya tabi tutuluyor. Bu özelliği ile Euroweek Ödülleri, kazananların tamamen piyasa katılımcıları tarafından seçildiği tek ödül programı.

2012 yılında Türkiye’den yapılan 81 uluslararası işlem ile 32.7 milyar dolar civarında borçlanma yapıldı. Euroweek, 2012 yılında Türkiye’de yapılan en başarılı işlem olarak Ülker sendikasyonunu seçti. Ülker’in Kasım 2012’de sonuçlandırdığı sendikasyona uluslararası bankalardan iki kat talep gelmişti.

Bank of America Merrill Lynch liderliğinde gerçekleştirilen sendikasyona, 11'i Ülker ile daha önce kredi ilişkisi olmayan 14 banka katılmıştı. Bu bankaların bazıları için Ülker sendikasyonu Türk şirketlerine verilen ilk kredi olmuştu. Sendikasyona katılan bankalar şunlardı: Bank of America, Rabobank, Byblos Bank, The Commerical Bank of Qatar, JP Morgan Chase, Bank Audi, HSBC, Emirates NBD Bank, Barclays, Fortis, Natixis, British Arab Commercial Bank, Ahli United Bank Deutsche Bank Luxembourg SA.

“Gelecekteki sendikasyonlar için olumlu gösterge”
Ödülü alan Yıldız Holding CFO’su Dr. Cem Karakaş, “Sendikasyon kredisi ile başlayan ilişkilerimiz,  Yıldız Holding ve Ülker’in yabancı finans kuruluşları ile ileride oluşturacağı yeni iş ilişkilerinin sağlam bir temeli oldu. Sendikasyon kredisine gelen yoğun talep, Yıldız Holding’in uluslararası pazarlarda uyandırdığı merakın; sendikasyon sürecinin tahmin edilenin üzerinde bir başarı ile tamamlanması ise oluşan güvenin kanıtı olarak görülüyor” diye konuştu.

Yıldız Holding’in ana pazarları olan Ortadoğu, Afrika ve Avrupa’nın yanı sıra, Godiva operasyonları ile Kuzey Amerika ve Uzakdoğu’da da faaliyetlerini hızla artırması, uluslararası yatırımcıların ve finansal kuruluşların da dikkatini çekiyor. Uluslararası arenada oluşan bu ilgi neticesinde, sendikasyonun talep aşamasında yarısı Asya ve Orta Doğu, diğer yarısı ise Avrupa merkezli olan 40 bankadan şirket ile görüşme talebi gelmişti.
  • Ülker, ‘memleketini kalbinde taşıyanları’ Euro 2024 coşkusunda buluşturuyor

   Futbolseverlerin sabırsızlıkla beklediği Avrupa Futbol Şampiyonası’na geri sayım sürerken, A Milli Futbol Takımımızın resmi sponsoru Ülker, duygu dolu bir reklam filmine imza attı. Reklam filminde “Memleketin yeri, kalbimizin içi" sloganı ile Ülker, Türkiye aşkını her nerede olursa olsun kalbinde taşıyanlara sesleniyor. ...

   DEVAMINI OKU
  • bizz@kampüs’te 1002 takım Ülker Çizi için yarıştı

   Ülker Çizi için pazarlama odaklı yenilikçi fikirlerin yarıştığı bizz@kampüs’te Red Idear takımı birinciliği kazandı. 97 üniversiteden 1002 takım ve 2500’ten fazla öğrencinin başvurduğu yarışmada ilk 3’e giren takımlar toplam 165 bin TL ödül ve uzun süreli staj hakkı kazandı. ...

   DEVAMINI OKU
  • Ülker 2023 finansal sonuçlarını açıkladı

   Türkiye’nin lider gıda şirketi Ülker Bisküvi, 2023 yılını 56 milyar TL ciroyla kapattı. Şirket 2024 yılında da faaliyet gösterdiği pazarlardaki liderliğini ve güçlü büyümesini devam ettirmeyi hedefliyor....

   DEVAMINI OKU
  • “Ülker Apartmanı” sakinleri tüm Türkiye’ye kapılarını açıyor

   “Ülker Apartmanı” sakinlerinin birbirinden keyifli anlarının ekrana yansıyacağı yeni reklam filmi serisinin tanıtım filmi izleyicilerle buluştu. ...

   DEVAMINI OKU