HABERLER

Yıldız Holding Ülker Grubu Başkanı Ali Ülker: “Bu Yılda Ciddi Bir Yatırım İçerisinde Olacağız"

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Ülker Grubu Başkanı Ali Ülker, çikolatada geçen yıllardaki hızlı büyümenin kendilerini 2012 yılına kadar tamamlamayı düşündükleri yatırımlarını 2011 yılına almayı sevkettiğini belirterek, "Bu yıl da ciddi bir yatırım içerisinde olacağız" dedi.

Ülker, AA muhabirine yaptığı açıklamada, genel çikolata pazarının son iki yıldaki yaklaşık yüzde 20'lik rekor büyümelerinin ardından bu yıl büyümediğini söyledi.

Krizde pazar büyümesini, insanların lüks tüketimden kaçmasına, ev veya araba gibi yüksek miktarlı yatırımlarını ötelerken gıdadan vazgeçilmemesine bağladıklarını anlatan Ülker, bu yıl aynı durumun söz konusu olmadığını ifade etti.

Ekonomideki canlanmayla birlikte ötelenen bazı ana yatırımların 2010'da realize edilmeye başlandığını hatırlatan Ülker, "Konut piyasasında, otomobil piyasasında canlanma var. Dolayısıyla insanlar da biraz mutfak masraflarından kısıyor zannedersem" dedi.

Bu yıl çikolatanın geri planda kalmasında yaz dönemindeki aşırı sıcakların da etkisi olduğunu düşündüğünü ifade eden Ülker, sonbaharda pazarın tekrar kendini toparlamasını beklediklerini söyledi.

Ülker'in çikolatada pazar payının yüzde 53 olduğunu belirten Ülker, ikramlık ürünlerde ise 110 milyon lira ciroyla Türkiye'de lider konumda olduklarını bildirdi.
Ülker'in yaklaşan ramazan bayramı dolayısıyla hazırlık yaptığını, tüketici trendlerini okumuya çalıştıklarını, sahada tüketicilerle buluştuklarını anlatan Ülker,  şöyle devam etti:

"Pazar bilgilerini okuyup analiz ediyoruz. Sonra farklı konseptler geliştiriyoruz. Bu yıl örneğin Golden serisinde farklı çeşitlerimiz oldu. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti. Biz de Golden'in bu serisinde İstanbul'un sembolik ögelerini Galata Kulesi'ni, Topkapı Sarayı'nı, Kaşıkçı Elması'nı kullandık. Bayram dönemi için çikolata ve şekerde 7 bin tonluk üretimimiz var. Üretimimizi bu yıl geçen yılla aynı tuttuk. Çünkü çikolata ısıya tahammülü olan bir ürün değil. Çikolatada  daha çok kutulu ve sargılı ürünlere ağırlık verdik ki erime probleminin üstesinden gelelim."

Çikolatada son dönemde iki önemli trend bulunduğunu anlatan Ülker, tüketicilerin daha zengin lezzet arayışında olduğunu söyledi.
Geçen yılın en revaçta olan tatlarının bol fındık ve fıstıklı çikolatalar olduğunu, bu ürünlerin yanısıra bol kakaolu bitter çikolataların da ilgi gördüğünü belirten Ülker, içi dolgulu çeşnili çikolataların da sevildiğini anlattı.

"NET SATIŞ CİROMUZUN YÜZDE 5'İNİ HER YIL YATIRIMA DÖNÜŞTÜRÜYORUZ"
Ülker'in, iki amaçlı yatırım yaptığını, özellikle teknolojiyi kullanarak verimliliğin artırılmasına önem verdiklerini ifade eden Ali Ülker, mevcut ürünleri nasıl daha ucuza üretebileceklerinin gayreti içinde olduklarını söyledi.

Aynı zamanda ürün çeşitlerinin artırılması amacıyla da yatırımlarının sürdüğünü dile getiren Ülker, kolay kolay taklit edilemeyen, belli birikim ve tecrübe gerektiren ürünler de ortaya çıkardıklarını anlattı.

Tüketici tercihlerinde doğru olanı yakalayabilmenin önemine işaret eden Ülker, son yıllarda ürettikleri her ürünün son şeklini, piyasada esas hedef kitleleri olan gençlere danışarak verdiklerini söyledi.
Çikolata pazarında geçtiğimiz yıllardaki hızlı büyümenin Ülker'in 2012 yılına kadar tamamlamayı düşündüğü yatırımlarını 2011 yılına almayı sevkettiğini bildiren Ülker, şunları kaydetti:

"Kapasitelerimizi erken doldurduk. Dolayısıyla bu yıl da ciddi bir yatırım içerisinde olacağız. Her yıl ciromuzun belli bir oranını yatırıma ayırmazsak büyümenin gerisinde kalırız. Önemli bir yatırımı da pazarlamaya yapıyoruz. Net satış ciromuzun yüzde 5'ini her yıl yatırıma dönüştürüyoruz. Personel olarak baktığımız zaman da büyümemiz yıllık yaklaşık yüzde 5'ler mertebesinde seyrediyor. Daha fazla olurdu ancak yeni teknolojilerle birlikte bu oran düşüyor. Ama farklı alanlarda istihdam yaratmaya çalışıyoruz. Örneğin bu bayram için marketlerde bin 500 tane eleman istihdam ederek ürünlerimizi tanıtacağız."

İHRACATA KATKI
Ülker'in birçok pazarda bulunduğunu hatırlatan Ali Ülker, yurtdışındaki fabrikalarının satışlarının arttığını, özellikle Ortadoğu ve Türk Cumhuriyetleri'nden çok iyi performans elde ettiklerini bildirdi. Yurtdışında kurulu kapasitelerin oluşmasının ihracat için bir handikap olduğuna dikkati çeken Ülker, ancak bunun da kaçınılmaz bir durum olduğunu anlattı.

Ali Ülker, şöyle devam etti:
"Daha katma değerli ürünlerle önümüzü açabiliriz diye düşünüyorum. İhracata yönelik satışlarımızın son yıllarda sabit kaldığını gördük. Çünkü benzer fabrikalar şu anda Ülker adına Cidde'de, Kazakistan'da, Ukrayna'da çalışıyor. Böyle olmak zorundaydı çünkü bloklar içinde dışarıdan mal taşıyarak başarılı olma şansınız yok. Gümrük duvarlarını geçemiyorsunuz. Ama tabii diğer taraftan da gönlümüz el vermiyor... Türkiye'nin ihracat rakamlarına katkıda bulunmak adına dışarıda üretmediğimiz daha orijinal ürünleri ve fikirleri yurt dışına sunmaya gayret ediyoruz. Yeni yatırımlarımız burada, buradan ürün taşıyarak başarılı olmaya gayret ediyoruz."

Ali Ülker, Ülker'in yılda 328 bin ton buğday, 215 bin ton şeker kullandığını, 450 bin ton yağı, 6,5 milyon ton sütü işlediğini, 8 bin ton da fındık satın aldığını bildirdi.
Kakao fiyatında son dönemde artış yaşandığını belirten Ülker, buradaki arzın talebin yüzde 10 gerisinde kaldığını, Ülker'in bu fiyat artışından önceki tedariki dolayısıyla ürünlerine bu artışı yansıtmadığını söyledi.

Ülker, "Bayramlık ürünlere zam yok ama bayramdan sonra bisküvi ve çikolata, kaçınılmaz olarak zamdan etkilenecek" dedi. Ülker, un fiyatlarında yüzde 12'lik artış olduğunu, aynı şekilde yağ fiyatlarının da yükseldiğini belirtti.

Ali Ülker, görevi gereği her ürünü tatmak durumunda olduğunu, üretim onaylarını verdiğini anlattı. Ülker, bu yılki rekorunun ise bir günde 280 gram çikolata tadımı olduğunu söyledi.
Ülker'in çikolata üretim sürecindeki hassasiyetini anlatan Ülker, kakaoyu Fildişi ve Gana'dan satın aldıklarını, ürünlerinde bol yağlı Giresun fındığı ve Antep fıstığı kullandıklarını, süt tozunu da kendi tesislerinde ürettiklerini ifade etti.

İSTANBUL (A.A) - 03.09.2010 - Hülya Çorakçı Ertan
  • Ülker 2023 finansal sonuçlarını açıkladı

   Türkiye’nin lider gıda şirketi Ülker Bisküvi, 2023 yılını 56 milyar TL ciroyla kapattı. Şirket 2024 yılında da faaliyet gösterdiği pazarlardaki liderliğini ve güçlü büyümesini devam ettirmeyi hedefliyor....

   DEVAMINI OKU
  • “Ülker Apartmanı” sakinleri tüm Türkiye’ye kapılarını açıyor

   “Ülker Apartmanı” sakinlerinin birbirinden keyifli anlarının ekrana yansıyacağı yeni reklam filmi serisinin tanıtım filmi izleyicilerle buluştu. ...

   DEVAMINI OKU
  • Afra Saraçoğlu Ülker Çikolata’nın yeni reklam yüzü oldu

   Türkiye’nin 1 numaralı çikolata markası Ülker Çikolata’nın* yeni reklam kampanyasında, yıldız oyuncu Afra Saraçoğlu rol aldı. ...

   DEVAMINI OKU
  • Ülker’den robot projesi

   Üretimden insan kaynaklarına, performans yönetiminden satışa kadar dijitalleşme ve teknoloji yatırımlarına hız veren Türkiye’nin lider gıda şirketi Ülker, Gebze Fabrikası’nda 20 otonom mobil robotu devreye aldı. Ham madde ve ambalaj başta olmak üzere 2 bin 600 çeşit malzemeyi taşıyabilen robotlar, fabrikada üretim verimliliğini ve maliyet avantajını artıracak. ...

   DEVAMINI OKU