ALİAĞA BİSKÜVİLİK BUĞDAY PROJESİ

/documents/basak_2.png

Yüksek kalitede, sürdürülebilir üretim yapabilmek ve buğday tedarikini uzun yıllar güvence altına alabilmek hedefiyle 2007 yılında Ülker ve Konya’daki Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü’yle birlikte bisküvi üretimi için ideal buğday çeşidi geliştirme çalışmalarına başladık.

İlk denemeler, Enstitü'nün tarlalarında 2007-2011 yılları arasında gerçekleştirilirken, 2011-2014 yılları arasında geliştirilen buğdaylar ise farklı bölgelerde test edildi. Çalışmalar sonucunda Aliağa adı verilen buğday seçildi ve buğdayın tescili için 2014 yılında başvuru yapıldı. İki yıl boyunca, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkez Müdürlüğü’nün farklı bölge ve şartlardaki testlerinden de başarıyla geçen Aliağa Buğdayı, tescile uygun bulundu.

2017 -2019 yılları arasında buğdayın yaygınlaşması için tohum üretme çalışmaları Enstitü tarafından kendi ekim alanlarında yapıldı.

İlk ekimi, 2019 yılı Kasım ayında Konya ve Ankara’da 700 dönüm arazide gerçekleştirilen Aliağa Buğdayı’nın ilk hasadı da 2020 Temmuz ayında yapıldı. Bu hasatta yaklaşık 300 ton olan tohum üretimi hedefimizi yakaladık. Bu tohumlar, 2020 yılı ekim döneminde tekrar toprakla buluştu.

Ülker olarak, 2023 yılında bisküvilik buğday ihtiyacımızın yarıdan fazlasını Aliağa Buğdayı’yla karşılamayı hedefliyoruz.  

Üretimde daha az su, daha yüksek verim

Aliağa Bisküvilik Buğdayı hem bisküvi endüstrisinin hem de ekmeklik un üreten sanayicilerin buğday taleplerinin karşılanmasına önemli bir katkı sağlayacak. Bu buğday, mevcut buğdaylara göre sulu arazide yüzde 17 ile 20 arasında daha verimliyken, kuru arazide ise bu verim dekar başına yüzde 40 ila 60’a kadar çıkabiliyor. Aliağa Bisküvilik Buğdayı’nın kurak arazilerde mevcut buğday türlerine kıyasla daha verimli olmasının bir diğer avantajı da buğday üretiminde su kaynaklarının daha az tüketilmesini sağlaması.

Aliağa Bisküvilik Buğday projesi, Tarım ve Orman Bakanlığı’yla Turkuvaz Medya Grubu ve Para Dergisi tarafından gerçekleştirilen “Tarımı Geleceğe Taşıyanlar” ödülüne de layık görüldü.

FOTOĞRAFLAR

İş Birlikleri

Topluma karşı duyduğumuz sorumluluktan hareketle “yarınların mutluluğu” için iş birlikleri ve projeler geliştiriyoruz.