TARLADAN RAFA SIFIR KAYIP, SIFIR İSRAF

/documents/biskuvi_2.png

Hedefimiz tarladan rafa sıfır kayıp, sıfır israf. Sadece üretim ve tedarik aşamasında değil, her adımda kaynakları israf etmeden, sürdürülebilir bir büyüme hedefliyoruz. 1944’ten bugüne israfsız şirket modeli ve gıda kayıplarını kaynağında azaltma hedefiyle çalışıyoruz. 

Dünya standartlarında kabul görmüş sürekli iyileştirme yöntemleriyle, “sıfır kayıp” yolculuğumuza devam ediyoruz. Operasyonel mükemmellik yaklaşımımızla tedarik zincirimizi uçtan-uca ele alıyor ve sürekli gelişimle kayıplarımızı azaltıyoruz. Sıfır atık hedefimiz doğrultusunda, 2022 yılında toplam atıklarımızın yüzde 97’sini geri dönüştürdük.

Ham maddelerin yüzde 99’unu bitmiş ürüne çevirdik. Bu oran dünya genelinde en iyiler arasında olduğumuzu gösteriyor.  Fabrikamızdan çıkan atıklar, ambalaj, yapı malzemesi ve biyodizel gibi farklı işletmelerde ihtiyaç duyulan ham maddelere dönüştürülürken, üretimde ıskartaya çıkan ürünlerin bir kısmı da hayvan yemi olarak değerlendiriliyor.

Tedarikçilerimizin kendi proseslerini sürekli iyileştirerek kayıplarını kaynağında önlemelerine yardımcı oluyoruz. Satış, dağıtım ve lojistik operasyonlarımızda kalitede 0-hata programımızı uyguluyoruz, tüm depo ve bayi standartlarımızı sürekli kontrol ediyoruz, depolama ve dağıtım kaynaklı kayıpları proaktif bir yaklaşımla önlüyoruz. Ürün iade oranlarını ve ambalajlı ürün kayıplarını sürekli azaltıyoruz. İade oranlarımızı yüzde 1’in altına çekmeyi başardık.

Gıdanın korunması ve israfının önlenmesi için iş birliklerine de önem veriyoruz.  Tarım ve Orman Bakanlığı’yla Birleşmişler Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) “Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık” kampanyasının destekçileri arasında yer almanın mutluluğunu yaşadık.  

FOTOĞRAFLAR

İş Birlikleri