TARLADAN RAFA SIFIR KAYIP, SIFIR İSRAF

/documents/biskuvi_2.png

Hedefimiz tarladan rafa sıfır kayıp, sıfır israf. Ülker olarak sadece üretim ve tedarik aşamasında değil, faaliyetlerimizin her adımında kaynakları israf etmeden sürdürülebilir bir büyüme hedefliyoruz. 1944’ten bugüne israfsız şirket modeli ve gıda kayıplarını ilk aşamadan itibaren kaynağında azaltma hedefiyle çalışıyoruz. 

Dünya standartlarında kabul görmüş sürekli iyileştirme yöntemlerini kullanarak, “sıfır kayıp” yolculuğumuza devam ediyoruz. Operasyonel mükemmellik yaklaşımımızla tedarik zincirimizi uçtan-uca ele alıyor ve sürekli gelişim döngüsü içinde kayıplarımızı azaltıyoruz.

Sıfır atık hedefimiz doğrultusunda, 2019 yılında toplam atıklarımızın yüzde 91’ini geri dönüştürdük.

Yıllardır israfsız üretim modeliyle çalışarak bu kültürü tamamen içselleştirdik ve gelmiş olduğumuz noktada aldığımız ham maddelerin yüzde 98,9’unu bitmiş ürüne çevirme oranına ulaştık. Gıda sektöründeki bu oran dünya genelinde en iyiler arasında olduğumuzu gösteriyor.

Tedarikçilerimizin kendi proseslerini sürekli iyileştirerek kayıplarını kaynağında önlemelerine yardımcı oluyoruz. Satış, dağıtım ve lojistik operasyonlarımızda kalitede 0-hata programımızı uyguluyoruz, tüm depo ve bayi standartlarımızı sürekli kontrol ediyoruz, depolama ve dağıtım kaynaklı kayıpları proaktif olarak önlüyoruz. Müşterilerden iade oranlarını ve ambalajlı ürün kayıplarını sürekli azaltıyoruz. İade oranlarımızı yüzde 1’in altına çekmeyi başardık.

Gıdanın korunması ve israfının önlenmesi için iş birliklerine de önem veriyoruz.  Tarım ve Orman Bakanlığı’yla Birleşmişler Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) “Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık” kampanyasının destekçisi olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu konuda uygulamalarımızla örnek olacağımıza inanıyoruz.

Dünya genelinde gıda kaybının ve israfının 2030 yılına kadar yüzde 50 azaltılması amacıyla başlatılan, Dünya Kaynak Enstitüsü (World Resources Initiative-WRI) tarafından yönetilen “10x20x30” girişimine destek veriyoruz.  Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları arasında bulunan ‘Gıda kayıp ve israflarının 2030 yılına kadar yarı yarıya azaltılması hedefine yönelik yürütülen projede biz de yer alıyoruz.

FOTOĞRAFLAR

İş Birlikleri

Topluma karşı duyduğumuz sorumluluktan hareketle “yarınların mutluluğu” için iş birlikleri ve projeler geliştiriyoruz.