FINDIK’TAN FAZLASI PROJESİ

/documents/findik_2(1).png

Dünyanın en lezzetli ve kaliteli fındıklarının üretildiği ülkemiz, aynı zamanda en önemli fındik üreticisi ve hep öyle kalmasını istiyoruz. Lider gıda şirketi olarak, yerli ve milli tedariki daima odağımızda tutuyor, tarımda sürdürülebilirliğin önemini bilerek çalışmalarımızı genişletiyoruz.


Tarımsal ürün çeşitliliği konusunda dünyada önemli bir yere sahip olan ülkemizde, sürdürülebilir tarımı destekleyerek biyoçeşitliliğin korunması gerektiğini düşünüyoruz. Bu nedenle, sunduğumuz lezzetlerimizde de bolca kullandığımız fındığı ve fındık tarımıyla birlikte ülkemizdeki biyoçeşitliliği destekleme çalışmalarımız kapsamında 2015 yılında WWF-Türkiye’yle "Sürdürülebilir Fındık Tarımı" raporunu oluşturduk. 


Hazırlanan raporla Giresun’da fındık tarımına yönelik mevcut durum tespiti yapıldı; tarım envanter ve yayılım alanı belirlendi.  Sonrasında, fındık üretiminin doğayla uyumlu şekilde yapılması için gerekli çözüm önerilerini geliştirdik. Giresun’da seçilen pilot alanda iyi uygulamalar ve kapasite geliştirme çalışmaları yapıldı. 


2015 yılında başlattığımız çalışmalarımızı daha da artırıyoruz. “Fındık’tan Fazlası” vizyonumuzla yolculuğumuza devam ediyoruz. Projemiz kapsamında, en önemli tedarikçilerimizden Özgün Gıda’nın iş birliğiyle Giresun fabrikamızda 3 Haziran 2023’te çiftçilerimiz için eğitim programı düzenledik.


Fındık üreticisi çiftçilerimizi sürdürülebilir tarım teknikleri, fındık zararlıları, yabancı otlarla doğru mücadele ve hastalıklar hakkında bilgilendirdik. Hemen sonrasında fabrikamızdaki fındık bahçemizde iyi tarım uygulamalarını inceledik. Çiftçilerimizin güçlenmesine ve yerel sosyoekonomik kalkınmaya destek vermeye devam edeceğiz.

FOTOĞRAFLAR

İş Birlikleri