LİDERLİK

LİDERLİK

Küresel gelişmeleri takip edip, yenilikçi ve özgün bir biçimde sürdürülebilirlik alanında dönüşümcü liderliği hedefliyoruz.

Sektördeki liderliğimizi sürdürülebilirlik alanına da taşımayı önemsiyoruz. Uzun ve zorlu bir süreç olan sürdürülebilirlik yolunda gerekli ve cesur adımları atmamızı sağlayacak liderlik refleksini göstermeye hazırız. Yaşadığımız dünya ve toplum için fayda sağlamak bu alandaki liderliğimizi pekiştirecek en güçlü motivasyonumuz.

Sürdürülebilirlik faaliyetlerimizi ‘liderlik’ anlayışıyla gerçekleştiriyoruz. 2007 yılından bu yana gıda güvenliği ve çevrenin korunması konusunda çalışan Uluslararası Yaşam Bilimleri Enstitüsü’nün (ILSI Avrupa) üyesiyiz. 2015 yılından itibaren tüketicinin beslenme ve besin güvenilirliği bilincinin artmasına, dengeli ve sağlıklı bir yaşam tarzı seçmesine yardımcı olan Avrupa Gıda Bilgi Konseyi’nin (EUFIC) üyesiyiz.

Liderliği günlük iş pratiklerimize olduğu kadar, değer zincirine de yansıtıyoruz. Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü’yle birlikte, yüksek verimli, Aliağa adını verdiğimiz bisküvilik buğday çeşidi geliştirdik. Bu çalışma ile Türkiye’nin ihtiyacı olan bisküvilik buğday ekim alanlarının artırılmasına, ülke tarımına ve ekonomiye katkı sağlamayı hedefliyoruz. Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nün ‘Kahraman’ isimli yulaf çeşidini geliştirme sürecine de destek olduk. Yulaf ihtiyacımızın tamamını çiftçilerle gerçekleştirdiğimiz sözleşmeli ekimle karşılıyoruz.

Dünya Kakao Vakfı’na üye olan ilk Türk şirketi olarak, bu vakıf çatısı altında yapılan çalışmalarla kakao üretiminin sürdürülebilir olmasına ve kakao çiftçilerinin refah seviyesinin artırılmasına destek oluyoruz.

2020 yılında yeni iş birliklerimiz oldu. Dünya genelinde gıda kaybının ve israfının 2030 yılına kadar yüzde 50 azaltılması amacıyla başlatılan, Dünya Kaynak Enstitüsü (World Resources Initiative-WRI) tarafından yönetilen “10x20x30” girişimine destek veriyoruz.  Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık” platformunun destekçileri arasında yer alıyoruz.

Paydaşlarımızın desteği ve iş birliğiyle yürüttüğümüz sürdürülebilirlik çalışmaları sayesinde çabalarımız endeksler ve ödül platformları tarafından da takdir görüyor. 2015 yılından bu yana Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yer alıyoruz.

  • 1
    Alanında lider kurumlarla toplum sağlığı ve geleceğe yönelik proje ve iş birliklerine devam etmek

    HEDEFE UYGUN İLERLİYOR

Sürdürülebilirlik

1944’ten bu yana farklı kategorilerde gıda ürünlerini tüketicilerimizle buluşturuyoruz. İşimizi yaparken çiftçimizden aldığımız en iyi mahsulü işleyerek, yine en iyi, en kaliteli ve en lezzetli haliyle tüketicilerimize sunuyoruz.
Sürdürülebilirlik yaklaşımını, iş yapış şeklimizin merkezine yerleştirerek, yeni nesillere yaşanabilir ve mutlu bir dünya bırakmak için çalışıyoruz. Ülker’in kuruluşunun 80. yılı olan 2024’e kadar “sıfır karbon salımıyla büyüme”yi hedefliyoruz.

  • HEDEF AŞILDI
  • HEDEFE ULAŞILDI
  • HEDEFE UYGUN İLERLİYOR
  • HEDEFİN UZAĞINDA İLERLİYOR